Gyertyakészítés

— Felvéve:
Létrehozás: 2008. november 24., 14:18 Legutolsó módosítás: 2008. november 25., 14:33

A gyertyák készítése rendkívül egyszerű és amikor meggyújtják őket, ránk fognak emlékezni. Összeállításunkban a gyertyaöntés legegyszerűbb módozatát adjuk közre és díszítéshez is adunk ötleteket. Bolla Zsuzsanna összeállítása.

Gyertyakészítés

Gyertya

 Beszerzendők:
- Vegyünk olcsó háztartási gyertyát, vagy lehet kapni kreatív hobbiboltokban, művészellátókban tömbviaszt is, esetleg a régi, félig elhasznált tortagyertyák is jók, újrahasznosíthatók.
- Szükségünk lesz egy kisméretű, ócska fazékra, kávékiöntőre (ez a legpraktikusabb, mert nyele is van).
- Vegyünk készen kapható, direkt e célra gyártott kanócot is, mert ez az, ami garantáltan végigég és nem fog kormozni sem. Lelőhelye a kreatív hobbi boltok.
- Hőálló gyertyaöntő forma, vagy vastag falú kávés pohár.

A gyertyaöntés legegyszerűbb változata:
A lábasba-fazékba tegyük bele a gyertyákat vagy viaszt, egészen lassú lángon vagy forró vízbe állítva olvasszuk meg. Ha szükséges halásszuk ki belőle az előző kanócokat.
Az új kanócot tekerjük fel egy hurkapálcára vagy ceruzára, majd támasszuk meg kellő magasságban a pohár szélén, hogy ne essenek bele és ne mozduljanak el.
Tehetünk a pohárba sokféle díszt, de vigyázzunk, hogy ez lehetőleg ne legyen éghető anyag. Ha szárazvirágot rakunk, akkor az a gyetya égés közben serceg, lángra kap, balesetveszélyes lesz (vagy csak dísznek használható a polcra téve). Inkább tehát kagylót, üveggyöngyöt, esetleg kis agyagfigurákat tegyünk bele.
Azután ráöntjük az olvadt viaszt, megvárjuk, míg teljesen megszárad (akár másnap reggelig), levágjuk a kanócot a megfelelő magasságba.
Ha tetszik, akkor üvegfestékkel még a pohár szélét is kidíszíthetjük.
TIPP:
A viaszba  lehet tenni sztearint (gyógyszertárban kapható), így lassabban ég le. Olvasztott zsírkrétával is lehet színezni a hagyományos gyertyát.

Zselégyertya:
Vásároljunk gyertya zselét, ami átlátszó, meg különböző színekben is van, így akár rétegesen is önthetjük. Egy kis csillámpor, apró gipszfigurák mehetnek bele. Csomagoláskor, szállításkor vigyázni kell vele, hogy ne nagyon rázzuk össze, mert tönkre tesszük a művet. Mivel több színt kell venni, ez akkor éri meg, ha több ilyen gyertyát akarunk csinálni.
Rakhatunk a színtelen zselébe magába színezőanyagot is, sőt illatanyagot is, ezzel is különlegesebbé téve gyertyánkat.

Méhviaszgyertya:
A méhviasz a legegyszerűbb, és a legváltozatosabban elkészíthető. Fogjuk a lapot (kreatív hobbiból), és felvágjuk tetszés szerinti nagyságúra.
Meleg konyharuhán tekerhetjük fel a legjobban. Sajnos elég macerás, mert ha hideg törik, ha meleg nagyon, akor meg ragad. Kicsi négyzetet összetekerünk és máris kapunk egy gyertyát.
Széles darabból hosszú gyertya lesz, hosszú darabból kövér, átlósan vágott darabból "csavart". Ha van rá pénzünk, több színt egymásra fektetve tekerünk össze, és akkor színes gyertyákat kapunk. Fogjuk a kanócot, és szorosan az egyik oldalához szorítjuk, és szorosan köré tekerjük a méhviaszlapot.

Lyukacsos gyertya:

Gyertyát vagy viaszt felolvasztjuk. Pár jégkockát a hűtőből kiveszünk, majd konyharuhába tekerve, kissé megklopfoljuk, aztán a formába rakjuk, beleillesztjük a kanócot, ráöntjük a forró viaszt, közben meg jegeket szórunk rá. Ahogy a viasz dermed, a jég megolvad. Az eredmény: lyukacsos gyertya.
Arra vigyázzunk, hogy a jeget megfelelő méretűre törjük, mert nem jó, ha a viaszban hatalmas lyukak lesznek. 

 Díszítés: 
A gyertyákat különbözőképpen díszíthetjük, pár tippet adunk ehhez:
Ecsettel és speciális lakkal belakkozhatjuk és papírra öntött arany-ezüst vagy vegyes színes porban megforgatthatjuk.
A kész gyertyát forró vízben kicsit megáztatjuk, hogy a külső réteg felpuhuljon, abba belenyomunk a gyöngyöket, díszeket. 
Rég nem használt gyöngy karkötőket pillanatragasztóval ráragaszthatjuk a pohárra, amibe gyertyát öntjük.
A gyertyákat átköthetjük durva madzaggal, amit ezüsttel fújunk le, meg narancs, almakarikákkal díszítünk.
A gyertyák oldalát kirakhatjuk üvegmozaikkal is.
Gyertyatoll:
Ez valójában színezett viasz, amivel a gyetyára rajzolhatunk. A gyertyával együtt elég, és különböző színekben kapható. Nagyon jól mutat az ezüst, arany a bordó és kék gyertyákon. Nagyon könnyű vele dolgozni, olyan, mint az üvegfestéknél a kontúr. Elég, ha egyszerű köröket, ábrákat rajzolunk, az eredmény csodálatos lesz!
Ha a gyertyát kicsi - 4cm átmérőjű - terrakotta cserepekbe öntjük, akkor ezeket körbetekerhetjük ezüst-, illetve aranyzsinórral, de bármilyen színűre és mintájúra ki is festhetjük.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben