Miről ismerhetem fel, ha a gyerekemet zaklatják? – A feltűnő magatartásbeli eltérések árulkodóak lehetnek

Létrehozás: 2010. február 18., 14:37 Legutolsó módosítás: 2010. február 22., 16:20

Gyermekek és fiatalok szexuális zaklatásától henzseg a sajtó. Németországban a jezsuiták által fenntartott iskolákban, Írországban pedig a katolikus egyház berkeiben volt számos ügy. A szülők elbizonytalanodtak és féltik gyerekeiket. De Magyarország sem kivétel, hiszen nemrégiben egy babysitter szexuális zaklatási ügye okozott felháborodást. Günther Deegener: Gyermekzaklatás – felismerni, segíteni, megelőzni (Kindesmissbrauch – erkennen, helfen, vorbeugen) valamint Heinz-Peter Röhr: Bízom az érzékelésemben: szexuális és lelki zaklatás (Ich traue meiner Wahrnehmung: Sexueller und emotionaler Missbrauch) című könyvei alapján a www.evangelisch.de készített egy összeállítást, amely okulásul szolgálhat a magyar szülőknek is. Forrás: evangelisch.de / Thomas Osterreicher / fordította: Horváth-Bolla Zsuzsanna

Azt a gyanút, hogy gyerekünket esetleg valaki szexuálisan zaklatja, nehéz bizonyítani. Ezért aztán leginkább a megérzésekre van szükség ilyen esetekben. A legtöbb áldozat alig vagy egyáltalán nem tud az élményeiről és érzéseiről mesélni. A biztos és kétségtelen következtetéseket, bizonyítékokat egyedül a gyermek viselkedéséből  alig lehet elvonni.

Pszichológusok és szexuál pedagógusok példaszerűen pár feltűnő magatartásbeli eltérést neveznek meg, amelyekre lehet alapozni dolgokat:

• A gyermek zárkózottnak hat és alig enged valakit magához.

• Éjszaka rémálmai vannak, nyugtalanul alszik és kiabálva ébred.

• Nem úgy játszik, mint korábban.

• Hirtelen bizonyos helyeket és személyeket kerülni kezd.

• Szándékosan megsebesíti magát.

• Újra bepisil, bekakil.

• Sok ruhadarabot húz egymásra vagy egyszeriben elkezd túlságosan nagy méretű ruhákat hordani.

• Iskolai teljesítménye romlik.

• Szokatlan időpontokban akar mosakodni. Olyan érzése van, hogy tisztátalan és saját magát koszosnak véli.

• Koraéretten viselkedik, korához képest előrehaladott a szexuális kíváncsisága. Képeket rajzol a nemiszervekről és olyan helyzetekről, amikor valakit zaklatnak.

De óvatosan: A fent leírt magatartásbali módok csak utalások és nem bizonyítékai annak, hogy valóban szexuális zaklatás történt. Ha súlyos eltéréseket tapasztalnak a szülők, alegjobb, ha nevelési tanácsadóhoz fordulnak.

Fontos: hogy a gyereket ne faggassák feleslegesen, és ne érezze azt, hogy nyomás alatt van.

A zaklatás súlyos gyanúja állhat fenn abban az esetben, ha a következőket tapasztalják:

• A gyereken kék-zöld foltok vannak, vagy harapásnyomok a felsőcombján, mellkasán.

• Anális, orális vagy vaginális sérülései illetve gyulladásai vannak.

• Fertőző nemi betegsége van.

• Kislányoknál: krónikus vaginális folyás, gyulladások és szervi okok.

Ezekben az esetekben azonnal szakemberekhez kell fordulni. De itt is révényes az, hogy a gyereket ne faggassák feleslegesen, hagyják inkább, hogy magától mondjon el mindent.

*****

Günther Deegener: Kindesmissbrauch – erkennen, helfen, vorbeugen, Weinheim 2009. Verlagsgruppe Beltz, 290 Seiten, 12,95 Euro;

Heinz-Peter Röhr: Ich traue meiner Wahrnehmung: Sexueller und emotionaler Missbrauch, München 2006. Deutscher Taschenbuch-Verlag, 192 Seiten, 8,90 Euro.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

szülő, zaklatás

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2010. február 21., 18:02
Rendőrségi tapasztalat, hogy a gyermeket leggyakrabban a közelében élő rokon zaklatja szexuálisan. A család - nemegyszer az édesanya - szégyelli a történteket, vagy érzelmileg kiszolgáltatott a zaklatónak, ezért takargatja a bajt, nem teszi szóvá sem magánúton, sem hivatalos úton. Ez a legszomorúbb. Ha egy gyermeket már az édesanyja sem véd meg.