Etika és biznisz – Nem meglepő, hogy virágzik az őssejtpiac

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2009. július 31., 11:26 Legutolsó módosítás: 2009. július 31., 11:31

Már a csapból is a pár napja kirobbant őssejt-ügy folyik. Mint ismeretes: a Nemzeti Nyomozó Iroda őrizetbe vett négy személyt, akik állítólag egy magyar irányítású őssejtkutató labor és magánklinika szervezésében 2007-től napjainkig őssejtkezeléseket végeztek, ami pedig illegális beavatkozásnak számít. Az ügyet mondhatjuk felháborítónak, de ha abból indulunk ki, hogy bármelyikünk megtenne mindent azért, hogy egészséges legyen és maradjon, akkor visszább is vehetünk ebből a felháborodottságból. A baj az, hogy biznisz lett az egészség és az őssejtkutatás által felvetett etikai kérdések is emiatt a háttérben bújnak meg. Bolla Zsuzsanna írása.

A piac az már csak piac, ha mindjárt ronda is. Az ember szeretne megszerezni sok mindent. Évezredek óta hajt arra, hogy minél tovább éljen és ha megbetegszik, akkor is minél előbb meggyógyuljon. Betegeskedni ugyan ki szeret?!?

Ha valakinek felajánlják, hogy ha fizet ennyit és ennyit, akkor megkaphatja a tuti gyógymódot, akkor fizet. Ha tud. Ha nem, akkor mindent megtesz annak érdekében, hogy mégis tudjon. A piac az már csak ilyen: adok-veszek. Kiderült: ha valakinek őssejt kell, az is megszerezhető, potom 25 ezer amerikai dollárt vagy ötmillió forintot kell kicsengetni érte. Ezt az ügyletet meg annyira még reklámozni sem kellett, a titok a bennfentesektől terjedve mindenkihez eljutott, aki betegségében utolsó reményt látott, kipróbálta.

A sejteket – mint kiderült – abortumokból nyerték ki, a pácienseknek beadott készítményeket pedig korábban nem tesztelték sem embereken, sem állatokon, hatásuk ismeretlen volt. A vizsgálatok még folynak, egyelőre persze még azt sem zárták ki, hogy félrevezetés történt és őssejt nem is volt a beadott injekcióban, így akár a placebo-effekt is működhetett. Akkor persze még csúnyább a dolog.

A befecskendezett sejtek működésmechanizmusa azonban még a szakértők számára sem tiszta, így nagy rizikót vállal magára az, aki ilyen kezelésre adja a fejét. Bár a magzati abortumokból nyert őssejt biztat a legtöbb eredménnyel, mert azok még nem nyerték el végső funkciójukat, így bármilyen irányban képesek fejlődni, ez mégis csak elv még és nem bizonyított tény. Az eddigi tapasztalatok ugyanis kétesélyesek, mert a sejtek akár rákos daganattá is képesek továbbfejlődni, tehát nem csak egészséges sejtek képződhetnek.

De tény: a rejtélyeket hordozó őssejt kultusza virágzik, csodaszerként emlegetik, reményt ad a bajban lévőknek. Mi magyarok egyébként is csodavárók vagyunk, rengeteg csodapirulát nyelünk le, sokról azt sem tudva, jó-e nekünk, de csak azért is bevesszük, mert a szomszédasszony ajánlotta, ráadásul most már úton-útfélen, a gyógyszertár mellett bioboltban, herbáriumban, illatszerboltban, sőt még a benzinkúton is megvehetünk már bármit.

Persze ennek további okai kereshetők például az egészségügy mai helyzetében is, meg abban is, hogy aki kiesik manapság a munkából, mert betegeskedése miatt táppénzre kényszerül, az seperc alatt munkanélkülivé iis válhat.

Itt vagyunk, ide jutottunk, ebbe kényszerülünk, biznisz lett az egészség és nekünk meg bármi áron (pénz, bizonytalansági faktor...stb.) szükségünk van rá. Alapvetően a komoly teológiai, etikai kérdések ettől teljesen elszigetelődve, csupán csak a háttérben szólalnak meg már, ebben az őssejt-kutatási kérdésben (is).

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben