Van kiút! – a nemzeti összefogás és a keresztyén értékrend a zsinórmérték

Létrehozás: 2009. október 19., 10:51 Legutolsó módosítás: 2009. október 19., 11:19

Nemcsak gazdasági, hanem erkölcsi válság is nehezíti a magyar társadalom létét – hangzott el a Van kiút című konferencián. Az ötödik alkalommal megrendezett tanácskozáson, Debrecenben a megoldást keresték a felek. A konferencia előadói szerint az önismeret, az Istennel való kapcsolat rendezése, a nemzeti összefogás jelenthet kiutat a lelki válságból. Forrás: reformatus.hu / Vojtkó Ferenc, Dobos Zita

Rendhagyó ülés volt Debrecenben a megyeháza Árpád termében. Egyházi vezetők, polgármesterek, civilek tanácskoztak, de most nem a megyét érintő kérdésekről. Arról beszélgettek: hogyan lehet a kiutat találni abból a lelki válságból, amely ma jellemzi a mai magyar társadalmat.
Derencsényi István, a Tiszántúli Református Egyházkerület lelkészi főjegyzője azt mondta előadásában: „Van kiút! Ezzel a reménységgel kell a magyar társadalom elé odaállni, s felhívni a figyelmet az élet minden területén meglévő veszélyre. – Azok kívánják megoldani a helyzetet, akik előidézték azt, ez viszont zsákutcába vezet. Az egyházaknak nagy a felelőssége abban, hogy hangot adjanak a társadalmat elnyomó intézkedéseknek. Egyrészt napi megélhetési gondokkal küzdő családok, mérhetetlen eladósodás, kis- és középes vállalkozók megnyomorítása, másrészt óriási tőkefelhalmozás, a hazugság intézményesítése, a jövő elvétele, előrehozott felélése, széthulló egészségügyi rendszer, kilátástalanság, stresszes, széthulló családok, demográfiai átrendeződés jellemzi mai helyzetünket – sorolta drámaian a lelkész. A megoldást illetően nincs egyszerű válasz, a kormányzati tényezők pedig nincsenek tisztában az állam feladatával, csak önös érdekeik vezérlik őket – fűzte hozzá. Nem elég együtt megállapítani, hogy nagy a baj, ki kell mondani: van kiút. Öko-szociális társadalomra van szükség, melyben nem veszhet el az ember. A munka nem eredeti tőkefelhalmozódást kell, hogy jelentsen, hanem az ember kiteljesedését – hívta fel a figyelmet a főjegyző.
Tőkés László európai parlamenti képviselő, a korábbi nagyváradi Kiút-konferencia házigazdája is a szeretetről beszélt, mondván: "... ha nem szeretjük egymást, hazánkat, akkor üres beszéd a válságból való kilábalásról szólnunk". Bejelentette: levélben kezdeményezte az illetékes vezetőknél, hogy 2010-ben Debrecen és Nagyvárad közösen legyen a Kárpát-medence, Közép-Európa kulturális fővárosa.
A megoldást a lelki béke megtalálása, a hitélet rendezése jelentheti - mondták a konferencia résztvevői, akik azért hívták életre ezt a tanácskozást, hogy felekezeteken átívelő összefogással élhetőbbé tegyék az országot. Mert azt vallják: az összefogásban, a példamutatásban rejlik az erő, a megoldás. Az a közeg, amelyik Európában zsidó-keresztyén kultúrán nőtt fel, az befogadó, az össze akar fogni, az fejlődést, változást akar és ebben hinni akar. Nekünk, akik valamilyen úton, szinten, módon a valláshoz kapcsolódunk, nekünk pedig bizonyítanunk kell, hogy tudunk értékrendet adni, tudunk önbizalmat adni és tudunk nevelni, így megtaláljuk az együttes kivezető utat - vélekedett Weisz Péter főszervező.
Az egyházak és civilek összefogását a politikumnak is érdemes megfogadni - mondják a konferencia résztvevői. Azért, mert nincs változás semmilyen területen, ha nincs megfelelő lelki tartása, ereje egy közösségnek.
Az egyén és a közösség lelki, pszichikai valamint intellektuális újjáéledése a legfontosabb fundamentuma a kiútkeresés megindulásának. Amíg ez nincs, addig hiába próbálunk meg a gazdaságban valamit előre mozdítani, próbálunk dobálózni a közgazdasági szakszavakkal, valójában sehová nem fogunk jutni. Tehát ha nem tudunk egy mentálitásbeli változtatást elérni magunkban, aztán a családunk körében és a nagyobb közösségek körében, akkor nem leszünk sikerre ítélve – vélekedik Rácz Róbert, megyei közgyűlés elnöke.
A példamutatás szellemében a szervező Barankovics István Izraelita Műhely a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének vezetői a konferencián bejelentették: együttműködést kötnek. Eleget téve ezzel az egyik legfontosabb isteni parancsnak: szeresd felebarátodat.
„Isten maga kötelez bennünket erre, aki ugyanúgy szövetséget kötött a zsidó néppel és ugyanúgy szövetséget Jézuson keresztül az egész emberiséggel. Ha mi nem tudunk szót érteni egymással, akkor teljesen nyilvánvaló, hogy a társadalomban sem várható el az, hogy a szövetség épüljön. Egységet akarunk építeni, Jézus maga akarta ezt így, hogy egyek legyenek” – hangoztatta Osztie Sándor, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöke.
A rendezvényen Novotny Zoltántól, a Protestáns Újságírók Szövetségének elnökétől Fábián Gyula, az idén nyolcvanéves újságíró, rádiós, író vehette át a szervezet Ráth Mátyásról elnevezett életműdíját.
Az ötödik alkalommal megrendezett konferencia valamennyi előadója rámutatott arra: a lelki válságból van kiút. Ez pedig a szeretet, amit mindenkinek, minden helyzetben adnia, közvetítenie kell.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben