Krisztus sziklájához kapcsolta családja és nemzete sorsát – Szentmise és Szent Jobb körmenet

Létrehozás: 2010. augusztus 23., 09:12 Legutolsó módosítás: 2010. augusztus 23., 09:13

Szent István máig is aktuális örökségének az a legnagyobb értéke, hogy jól, bölcsen hitt és alapozott – mondta Erdő Péter bíboros a Szent István-bazilika előtti téren bemutatott ünnepi szentmisén. Forrás: Magyar Kurír

Megjelent a szertartáson Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Baka András, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, valamint a politikai és közélet több szereplője. Jelen volt Juliusz Janusz apostoli nuncius, és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai. Az ünnepi szentmise vendége volt a hazánkban tartózkodó Fouad Twal jeruzsálemi latin pátriárka, Bernard Bober kassai érsek, valamint a testvéregyházak képviseletében Márkus Mihály és D. Szebik Imre püspökök.

A szentmisén részt vett az az ötszáz gyermek is, akik az árvíz sújtotta területekről érkeztek a fővárosba az ünnepre. A szertartás kezdetén Erdő Péter megáldotta az új kenyeret, amelyet a gyermekek vittek az oltárhoz.

Szentbeszédében Erdő Péter Szent István gazdag örökségéből ezúttal az az igazságos ember, az igazságos uralkodó példáját emelte ki, rámutatva arra, hogy az igazságosságnak ma is fontos szerepet kell kapnia a nemzet életében. Szent István egy magasabbrendű igazságosság felismerésével találta meg az emberek közötti igazságosság mértékét is. A társadalmi igazságosságra ma is tudatosan és elszánt szeretettel kell törekedni – fogalmazott.

Igazságosságra az idősebb nemzedékek iránt, akik egész életük során azért nem kapták meg munkájuk ellenértékét, mert az állam – úgymond – garantálta nekik öregségük és betegségük esetére a teljes ellátást és gondoskodást. Ugyanígy a fiatal nemzedékek tanulásának lehetőségét is. Ha valaki így élte le az életét, aligha mondhatjuk a szemébe, hogy ezeket a szolgáltatásokat ő már nem kapja, mert ez nem korszerű, vagy nem gazdaságos, vagy nem fér bele valamilyen előre meghatározott keretszámba. De szükséges az igazságosság a fiatalabbak iránt is. Különösen az anyaság és a családi élet teremt olyan értéket, amely a bérmunka fogalomvilágában nem jelenik meg, de amelytől népünk élete, testi-lelki egészsége, jövője függ. Bízunk abban, hogy mindezekben a kérdésekben az igazságosság és a szolidaritás eszménye érvényesülhet – mondta Erdő Péter.

Szent István igazságossága népe iránti különös szeretetében is megnyilvánult. Máig is aktuális örökségének az a legnagyobb értéke, hogy jól, bölcsen hitt és alapozott. Hogy Krisztus sziklájához kapcsolta családja és nemzete sorsát. Hogy keserű tapasztalatok ellenére is belépett a nyugati világ népeinek közösségébe, mégpedig nem puszta alkalmi, politikai számításból, hanem őszinte, hívő meggyőződésből. Ugyanakkor nemcsak modernizálni, nemcsak legjobb eszményei szerint átalakítani akarta ezt az országot, hanem meg akarta őrizni népünk kultúráját, hagyományait, sajátos arculatát is.

Szent István halála után, a magyar nép történelme során többször tűnhetett úgy, hogy szent királyunk tévedett – az elmúlt ezer év azonban őt igazolta. „Ennek köszönhetjük, hogy ma itt együtt lehetünk. Ez volt Szent István legnagyobb tette, ezt kell ünnepelnünk, ezért kell hálát adnunk” fejezte be beszédét Erdő Péter.

A beszéd teljes terjedelmében a Magyar Kurír Dokumentumok rovatában olvasható.

A Szent Jobb-ereklyét a körmenetben a szerzetesrendek, a papság, a plébániák képviselői, a meghívott vendégek követték, a menet a hagyományos útvonalon haladt. A szentmise a magyar és a pápai himnusz eléneklésével ért véget.

A Szent Jobb körmenet történetéről itt olvashatnak.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben