Kisegyházak miatt maradhat ki a vallás a népszámlálásból

Létrehozás: 2009. szeptember 25., 11:19 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 25., 11:19

Lemaradhat a vallásra vonatkozó kérdés a 2011-es népszámlálás kérdőívéről. A kormány szerint ennek az adatnak semmi jelentősége, és az egyházak maguk sem ragaszkodtak hozzá. Egy, az [origo]-hoz eljuttatott emlékeztetőből kiderül: a nagy egyházak támogatták volna a kérdés feltételét, de a kisebb felekezetek ellenezték azt. Forrás: origo.hu, Kovács Áron

A hagyományokkal szakítva nem kérdezne rá a vallási, felekezeti hovatartozásra a 2011-es népszámlálás kérdőíve. Mivel a népszámlálásról szóló, a parlament előtt lévő törvényjavaslat szerint a két év múlva esedékes népszámláláson nem térnek ki a vallásra, a fideszes Balog Zoltán képviselő - aki egyben református lelkész is - módosító indítvánnyal próbálja elérni, hogy mégis rákérdezzenek erre, de a válaszadás nem lenne kötelező.

Az Országgyűlés jövő héten szavaz az indítványról, amelyet a kisebbségi és vallásügyi bizottság támogatott, az alkotmányügyi bizottságban azonban a szocialista többség leszavazott. A törvényjavaslatot készítő Miniszterelnöki Hivatal képviselője az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén azzal érvelt a vallásra vonatkozó kérdés ellen, hogy arra úgy sem lehetne kötelező a válaszadás, így semmilyen, döntéseknél használható információhoz nem jutnának. Az osztályvezető szerint egy májusi egyeztetésen az egyházak többsége sem támogatta, hogy a vallás bekerüljön a kérdések közé.

Az ülésről készült - az [origo]-hoz fideszes képviselők által eljuttatott - emlékeztetőből azonban az derül ki, hogy a hívők túlnyomó többségét tömörítő nagy keresztény egyházak - katolikus, református, evangélikus és baptista - támogatták a kérdést. Ellenezték viszont a vallási adatok felmérését a kisebb egyházak.

A Hit Gyülekezetének képviselője szerint például a felmérés elvileg anonim ugyan, de a lakcím rögzítése mégis lehetőséget ad az azonosításra. A zsidó hitközségek többségét tömörítő MAZSIHISZ szerint pedig az önkéntes bevallás nem ad megbízható eredményt, és manipulálhatók lesznek az adatok. Nem támogatta a kérdés felvételét a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége és a Buddhista Misszió sem.

A találkozón a református egyházat képviselő Csanády Márton javasolt egy kompromisszumos megoldást, hogy a kérdőíven csak azok az egyházak legyenek név szerint felsorolva, amelyek szeretnék a vallási kérdést feltenni, de minden ember megadhassa a saját vallását, ha akarja. A Központi Statisztikai Hivatal szerint azonban ilyen kiemelés nem valósítható meg.

A vallásra vonatkozó kérdés az 1870-tól kezdve 1949-ig mindig szerepelt a népszámlálások kérdőívén. Az 1960 és 1990 közötti négy népszámlálás ezzel a kérdéssel nem foglalkozott, de a rendszerváltás után ismét elővették. A legutóbbi, 2001-es népszámláláson 7,6 millió magyar vallotta magát valamilyen felekezethez tartozónak. Közülük a legtöbben, több mint 5,2 millió ember római katolikus, 1,6 millió református, 304 ezer evangélikus, 269 ezer pedig görög katolikus.

Egyház alapításához Magyarországon a törvény szerint száz ember szükséges, jelenleg 231 egyház szerepel a nyilvántartásban. A hagyományos keresztény, zsidó, muszlim, hindu és buddhista felekezetek mellett egyházként működik például a Magyar Boszorkányszövetség vagy a Nap Szíve Lovagrend, és hivatalosan bejegyzett az Ősmagyar Táltos Egyház vagy a Kelta-Wicca Hagyományőrzők Egyháza is.

Kényes etnikai kérdés

Az eredeti törvénytervezetben nem szerepelt a nemzeti, etnikai kisebbségre vonatkozó kérdés sem, amit Kállai Ernő kisebbségi ombudsman és a kisebbségi önkormányzatok is kifogásoltak. Kállai szerint ez azt sugallta, mintha Magyarországon nem is léteznének kisebbségek. A kormány végül visszakozott, és felkerült népszámlálási kérdőívre a kisebbségre vonatkozó kérdés is, de erre nem lesz kötelező válaszolni.

Azzal a kormány és a civil jogvédők is egyetértenek, hogy a cigányság problémáinak kezeléséhez szükség lenne pontos adatokra arról, hogy hányan is vannak, illetve pontosan hol és milyen körülmények közt élnek a romák. A korábbi népszámlálások eredményei azt mutatják, hogy az önkéntes adatszolgáltatás torz adatokhoz vezet: a 2001-es felméréskor 205 ezer fő, a lakosság 2 százaléka vallotta magát a cigánynak, miközben szociológiai becsléseknek több mint félmillióra teszik a létszámukat.

A kisebbségek esetében a népszámlálásnál az a dilemma vetődik fel, hogy a kérdőíves, önkéntes felmérésnél sokan nem, vagy nem a valóságnak megfelelően nyilatkoznak nemzeti, etnikai hovatartozásukról. Idén tavasszal Kállai Ernő kisebbségi és Jóri András adatvédelmi biztos közösen készítettek ajánlást: az ombudsmanok azt javasolták, hogy az állampolgárok egy külön lapon adhassák meg a kisebbséghez tartozásra vonatkozó adatokat, és azt lezárt borítékban adják át a kérdezőbiztosnak. Ebből annyi valósul meg, hogy a népszámlálást nem csak személyes kikérdezéssel végzik, hanem aki akarja, maga is kitöltheti a kérdőívet és interneten vagy postai úton is beküldheti.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

egyház,népszámlálás

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2009. szeptember 27., 15:59
Már a 2001-es népszámlálást megelőzően is nagy viták voltak az etnikai és a vallási hovatartozás kérdéséről. Minthogy a válaszadás önkéntes, valóban nem tudható, mit ér az eredmény. Az egyházak tekintetében az egyházi nyilvántartásoknak nagyjából megfelelt a népszámlálási eredmény. Újat annyiban hozott (hozhatott volna), hogy az adatok területre levetítve mutathatták volna az egyház népének mobilitását: pl. a falvakból a városba költözések következményeit, a szórványok alakulását - és ez segíthette volna a belmissziói munkát.
Nem tudom, hogy a mi kis egyházunk ebből a szempontból vizsgálta-e az eredményt, és ha igen, mire jutott? - Izgalmas kérdés pl. az egyetemi ifjúság lelki gondozása: kiszakadva az otthoni gyülekezetből, vajon csatlakoznak-e az egyetemi városokban élő gyülekezetekhez? Ez az első mobilitási adat, de a munkaerő-vándorlás szempontjai is mutathatnak új feladatokat a belmisszió számára.

A kisegyházak és a népszámlálás

Elküldte Zoltán Csaba idő 2009. október 06., 14:26
Az az állítás, hogy a kisegyházak nem támogatták, hogy a népszámlálás során a felekezeti hovatartozásra vonatkozóan is szerepeljen kérdés, nem felel meg a valóságnak. Általánosításnak tartom ezt a kinyilatkoztatást. Akkor, amikor Magyarországon több mint 200 bejegyzett egyházi szervezet működik, akkor egy-két, az átlagosnál hangosabb kisegyház véleményét nem szabad általánosítani, azaz a többi kisegyház véleményének tekinteni. Meglátásom szerint nagyon sok kisegyház ellenezte a népszámlásási törvény módosítását, csak az ő hangjuk nem hallatszott eléggé. Sajnálatos módon, a nagyegyházak ellenvéleménye dacára, mégis megszavazta az Országgyűlés a törvényjavaslatot, amelyből kimaradt a felekezeti hovatartozás kérdése.

Bizonyítékul, hogy a kisegyházak is ellenzik az új törvényt álljon itt két unitárius egyházi szervezet álláspontja. Bár magunkat, kis létszámunk ellenére is történelmi egyháznak tekintjük, szemben a közjogi megítéléssel, véleményünk talán érdemes a figyelemre:

Ne maradjon le a vallásra vonatkozó kérdés a 2011-es népszámlálás kérdőívéről

Közlemény!

Ne maradjon le a vallásra vonatkozó kérdés a 2011-es népszámlálás kérdőívéről!

A Magyarországi Unitárius Egyház fontosnak tartja, hogy megadják a hívő embereknek azt a lehetőséget, hogy a népszámlálás alkalmával nyilatkozni tudjanak vallási hovatartozásukról.

Budapest, 2009. október 2.

MUE (Magyarországi Unitárius Egyház)


Dr. Csepregi András úr
Titkárságvezető
Oktatási és Kulturális Minisztérium
Egyházi Kapcsolatok Titkársága
Budapest, 2009. május 4.

Tisztelt Dr. Csepregi András Úr!

Köszönettel megkaptuk 2009. április 27-i levelét, melyben Egyházközségünk véleményét kéri a 2011. évi népszámlálás előkészítéséről szóló törvény-tervezet tárgyában, annak társadalmi egyeztetése keretében.
Áttanulmányozva a tervezetet és összevetve azt a 2001. évi népszámlálás gyakorlatával két kérdést rendkívüli módon hiányolunk a tervezetből, melyek az alábbiak:
 
1. A tervezet alapján a népszámlálás során nem gyűjtenek adatokat a magyar állampolgárok felekezeti hovatartozásáról, szemben a 2001. évi népszámlálással (személyi kérdőív 24. számú kérdése). A magyarországi népszámlálások, leszámítva a kommunista diktatúra éveit, mindig kiterjedtek a lakosság felekezeti hovatartozásának felmérésére. Ezért rendkívül aggályosnak tartjuk, hogy a 2011-ben tartandó népszámlálás szakítani kíván ezzel a gyakorlattal. Nagyon sok egyház esetében a népszámlálás az egyetlen megbízható statisztikai adat a hívek számáról. Ezen túlmenően a társadalmi mozgások szempontjából az is lényeges adat, hogy az állampolgárok közül hányan tekintik magukat hívőknek, illetve felekezeten kívülieknek.

 
A Budapesti Unitárius Egyházközség kéri a törvényalkotót, hogy az állampolgárok felekezeti hovatartozásáról továbbra is készüljön adatfelvétel a 2011. évi népszámlálás során. Egyházközségünk úgy gondolja, hogy azáltal, hogy a népszámlálás során nem kerül felvételre a nyilatkozó neve, illetve a válaszadást a felekezeti hovatartozás kérdésében a válaszadó meg is tagadhatja, nem jelent semmilyen veszélyt az állampolgárok személyiségi jogaira nézve és ez az adat nem használható fel a nyilatkozó személy kárára. Tudomásunk szerint a 2001. évi népszámlálás kapcsán sem merült fel olyan jogilag, törvényileg aggályos körülmény, ami a tervezett változtatást indokolná.

 
2. Szintén kifogásoljuk, hogy egy nemzetiségi szempontból oly sokszínű országban, mint Magyarországon, a 2011. évi népszámlálás során nem terveznek adatgyűjtést a nemzetiségi hovatartozásról, szemben a 2001. évi népszámlálással (személyi kérdőív 23.1. számú kérdése). Ezt amiatt is aggályosnak tartjuk, mert a magyar gyakorlat presedenst termetene a szomszédos országok számára, hogy ők se végezzenek adatgyűjtést az ott élő nemzeti kisebbségekről, köztük a magukat magyarnak vallókról sem, ami a magyarság számára rendkívül hátrányos következményekkel és a határon túli magyarok érdekvédelmének sérelmével járna. A Magyar Köztársaság területén élő kisebbségek számának ismerete nélkül pedig Magyarország képtelen lesz reális és hatékony kisebbségpolitikát kialakítani és megvalósítani.

Fentiek miatt Egyházközségünk kéri a törvényalkotót, hogy az állampolgárok nemzetiségi hovatartozásáról továbbra is készüljön adatfelvétel a 2011. évi népszámlálás során. Ennek a kérdésnek az esetében is fennáll, hogy a válaszadó nem köteles válaszolni a kérdésre, így az állampolgárokat válaszuk miatt nem érheti hátrány.

Tisztelt Csepregi Úr! Nagy tisztelettel kérjük, hogy fenti észrevételeinket, amelyek alighanem egyezni fognak más felekezetek, valamint a kisebbségi és más civil szervezetek véleményével is, szíveskedjenek figyelembe venni az Országgyűlés elé terjesztendő törvényjavaslat elkészítése során.

Tisztelettel

Zoltán Csaba

Világi elnök


 


és tévesnek és