Görög katolikus programokat is szerveztek az Ars Sacra Hét alkalmából

Létrehozás: 2010. október 21., 10:14 Legutolsó módosítás: 2010. október 21., 10:16

A Szakrális Művészetek Hete rendezvénysorozat 2007 óta számos budapesti és vidéki helyszínen vállalkozik arra, hogy minél nagyobb körben mutassa be az egyházi művészeti különféle alkotásait. A különféle képzőművészeti, múzeumi, zenei rendezvények közös célja, hogy minél szé-lesebb körében felhívják a figyelmet a keresztény Európa kulturális és emberi gazdagságára. Forrás: Magyar Kurír

A programsorozatba idén is bekapcsolódott a Görög Katolikus Egyházművészeti Gyűjtemény. A szervezők a szakrális művészet körébe kapcsolódó ingyenes múzeumi programokra, képzőművészeti kiállításokra, színházi előadásokra várták az érdeklődőket idén is. Fontosnak tartják, hogy az országos rendezvények sorában rendszeresen megjelenhessen a görög katolikusok művészeti öröksége, a Görög Katolikus Egyházművészeti Gyűjtemény anyagából is válogatnak és küldenek kiállításra műtárgyakat. Így szerepelt válogatásuk Pécsett a korábban már bemutatott „Királyi ajtó. Bizánci tradíció a magyar görögkatolikus egyházban” címmel rendezett kiállításon. A balassagyarmati Palóc Múzeumban „Hungaria Sacra – Öltöztetős ábrázolások, szakrális textilek Magyar-országon” című kiállításon jelenleg is láthatók liturgikus textilek a nyíregyházi Görög Katolikus Gyűjteményből, a Bazilita kiállításról Máriapócsról.

A Szakrális Művészetek Hete rendezvényeihez idén is csatlakozva „A görög katolikus egyház művészeti emlékei” címmel rendezett programsorozat keretén belül tárlatvezetésre és múzeumpedagógiai foglalkozásokra várták az érdeklődőket; tárlatvezetést tartottak a görög katolikus egyház művészeti hagyományának XVII–XIX. századi emlékeiről. A Görög Katolikus Gyűjtemény és a Szent Miklós Görög Katolikus Általános Iskolával való együttműködésében Verdes Zsuzsanna és Smidné Hetey Rita tanárnő múzeumpedagógiai foglakozásokat tartott, melyek során a gyerekek közelebbről is megismerhették a kiállítás ikonjait, liturgikus tárgyait, a pedagógusok vezetésével a szakrális emlékek jelentéséről, szerepéről beszélgettek; különféle technikákban alkothatták meg az egyházi művészet kiválasztott témáit.

A programokat a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért felelős Államtitkárság támogatta – szerepel Jankáné Puskás Bernadett művészettörténész visszatekintésében.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben