Csoda a kazincbarcikai templomban

Létrehozás: 2009. december 07., 10:46 Legutolsó módosítás: 2009. december 07., 10:47

Kazincbarcika – Ünnepi szentmise keretében Ternyák Csaba egri érsek vasárnap megáldotta a kazincbarcikai Szent Család templom új hangversenyorgonáját, amelynek érdekessége, hogy Magyarországon ez az első és egyetlen ilyen templomban működő elektronikus hangszer. Forrás: Kulturpart.hu / MTI

Az orgona mintegy 6,1 millió forintba került, az összeg körülbelül egy év alatt adományokból gyűlt össze. A hangszer egy olasz orgonagyártó cég 10 éves fejlesztőmunkájának eredményeként született meg. Nem eredeti hangszerek vagy sípsorok hangjából rögzített digitális minták segítségével működik, hanem az orgona sípsorainak hangjellemzői alapján állítja elő azok hangjait, megdöbbentően hasonlóan az eredeti sípokhoz - részletezte. 

A legfontosabb jellemzői között szerepel, hogy állítható zenekari effektusokkal rendelkezik, illetve 32 hangos pedálsora van. Emellett a crescendo pedál 16 lépésben programozható. Tompa István karnagy emlékeztetett arra: több száz évig a klasszikus orgona adott energiát, fenségességet és alkotóerőt a zenésznek, hogy mindezek segítségével az összes lehetséges hangzást elővarázsolja a hangszerből. 

Az olasz orgonagyártó vállalat fejlesztése pedig most lehetővé teszi mind az orgonisták mind a hallgatók számára, hogy bárhol a világon átéljék ezt a borzongató élményt, és nemcsak a világ legszebb katedrálisainak ideális körülményei között. 

Ez az orgona tökéletesen képes reprodukálni a világ bármely híres orgonájának hangzásvilágát. A Physis technológia a fejlett multi-processzoros platformon soha nem látott hatalmas számítási teljesítményt tesz lehetővé. A rendszer a legkorszerűbb, harmadik generációs processzorok használatán alapul. Egy ilyen processzor pedig 2,4 millió lebegőpontos aritmetikai műveletre képes másodpercenként. 

Arról is beszámolt, hogy az elektronika fejlődésével a kutatók megpróbálták pontosan előállítani a klasszikus orgona hangját. Új ötleteket és rendszereket próbáltak ki, amelyek egyre jobb hangminőséget adtak, de az előállított hang soha nem volt tökéletes. Minden kézzel készült sípnak ugyanis vannak sajátos jellemzői: hosszúság, vastagság, alak, anyag, ami mind-mind meghatározza, hogyan szólal meg egy adott környezetben. 

A kazincbarcikai orgona képes erre, a technológiának köszönhetően a hangokat modellezési technológiával állítja elő, nem tárolt minták alapján. Komplex algoritmusai segítségével képes az apróbb "tökéletlenségektől" kezdve a sípsorok valamennyi jellegzetességéig mindent előállítani, amelyek igazán karaktert adnak egy hangszernek. A templom új hangversenyorgonájának a művészeti-zenei átadását december 13-án este tartják. Kovács Szilárd orgonaművész ad orgonaavató hangversenyt, a belépés ingyenes.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben