Bölcskei Gusztáv református püspök nyilatkozata az ügynökkérdésről

Létrehozás: 2008. december 10., 18:42 Legutolsó módosítás: 2008. december 10., 22:36

Miután az elmúlt napokban két alkalommal is kapcsolatba hozták a nevemet, református egyházi nyilvánosság előtt, az állambiztonsági szervekkel, velük való állítólagos együttműködésem ürügyén, az alábbi nyilatkozatot teszem mindenki számára, egyszer s mindenkorra szóló tudomásulvétel végett.

Élve a törvény biztosította lehetőséggel, 2002-ben önként kértem átvilágításomat. Nem volt kétségem az átvilágító határozat eredményét illetően, mert soha, semmilyen beszervezési nyilatkozatot nem írtam alá, és senkiről semmilyen információt nem adtam, sem szóban, sem írásban, de az ügynökkérdés körül keltett hisztéria és a sanda gyanúsítgatások arra késztettek, hogy ezt a lépést megtegyem. Két motívum vezérelt. Az egyik, hogy egy személyem ellen irányuló támadás miatt ne vetülhessen a gyanú árnyéka sem a Magyarországi Református Egyházra, szolgálatának hitelességére. A másik, hogy családom tagjait ne érjék olyan megjegyzések, amelyek nekem szólnának ugyan, mégis őket bántanák vele. Az első motívum játszott szerepet abban is, hogy amikor 2005-ben hozzájárulásomat kérték ahhoz, hogy az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában található, engem érintő dokumentumokat egy előttem ismeretlen személy megismerhesse, az ekkor megszólított egyházi vezetők közül egyedüliként a kért hozzájárulást megadtam. Ezt a tényt a korabeli sajtó több alkalommal is közölte.
Őszintén megvallom, mindezek után meglepődtem azon, hogy a magyar református diaszpóra jövőjéről rendezett tanácskozáson az egyik nyugat-európai résztvevő nyíltan megvádolt kommunista ügynökmúlttal. Neki legalább tudtam válaszolni azzal, hogy ha kívánja, rendelkezésére bocsátom az átvilágításomról szóló határozatot. Ugyanezt nem tehettem meg a Théma Egyesület által 2008. november 22-én 10 órától, a Dunamelléki Egyházkerület Székházában dr. Kósa László néprajzkutató, akadémikus által tartott "Az állambiztonsági szervezet hálózata az egyházban a diktatúra idején" című előadása kapcsán, ahol - másokéval együtt - az állítólagos ügynökök névsorában ugyancsak szóba került az én nevem is. Nem csak azért nem válaszolhattam, mert ezen az alkalmon nem voltam jelen, hanem azért is, mert ezen a sajátosan fél-nyilvános ülésen egyrészt általában nem lehetett reflektálni az elhangzottakra - kivétel persze volt, de ez nyilván csak a szabályt erősítette -, másrészt a jelenlévőknek sajátos hallgatási fogadalmat kellett tenniük, állítólag azért, mert a kutatás még nincs abban a stádiumban, hogy annak végső eredménye mindenki számára megismerhető legyen. Ezért döntöttem úgy, hogy a Zsinati Tanács előtt teszem meg ezt a nyilatkozatot, s az ügyemben keletkezett átvilágító bírósági határozatot teljes terjedelmében közzéteszem a Magyarországi Református Egyház hivatalos honlapján. Az eredeti bírósági határozatot - a személyiségi jogok védelme és adatvédelmi okok miatt - az abban szereplő nevek kitakarásával helyeztem el a reformatus.hu oldalon.
Egyházunk közelmúltjával való szembenézés sürgető tennivaló és közös mulasztás. A Théma Egyesület gyűlésén történtek azonban véleményem szerint nem alkalmasak arra, hogy a megoldás irányába vigyenek, hogy az igazságot föltárják, azonban arra igen, hogy bűnösöket/bűnbakokat keressenek. A félkész kutatás eredményeinek kiszivárogtatása szakmai dilettantizmusra, személyek nevének emlegetése - választási időben - egyházpolitikai célok elérésére irányuló tisztességtelen eszközök használatára utalnak ebben az esetben. A szakmai dilettantizmusért, valamint a tisztességtelen és rosszhiszemű gyanúsítgatásokért azok viseljék az erkölcsi és jogi felelősséget, akik ebben részt vettek.

Budapest, 2008. december 4.

Dr. Bölcskei Gusztáv sk.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben