Bölcskei: Mi a bajba jutott embereknek segítünk

Létrehozás: 2011. április 01., 10:14 Legutolsó módosítás: 2011. április 01., 10:15

A tiszántúli egyházkerület területén csaknem nyolcvan önkormányzati fenntartású oktatási- és szociális intézmény esetében merült fel, hogy a református egyház vállalja át működtetésüket. A legtöbb kérelem a Nyírségből érkezett, ahol húsz önkormányzati intézmény fenntartását adná egyházi kézbe a jelenlegi fenntartó. A Magyarországi Református Egyház Zsinati Tanácsa korábban határozatban kérte a gyülekezeteket, hogy tartózkodjanak az önkormányzati szociális és oktatási intézmények átvételétől. Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke válaszol. Forrás: ttre.hu / Dobos Zita

Az elmúlt néhány esztendőben összesen két intézményt vettünk át, és ez a szám az országra vonatkozik, nem Tiszántúlra – mondja Bölcskei Gusztáv. A mostani egy egészen más helyzet, az önkormányzatok nehéz anyagi helyzetük miatt keresik meg a református egyházat.
Mi azt valljuk, hogy az igehirdetés hitelesítéséhez hozzátartozik az oktatási és szociális területen végzett tevékenység, de most a hirtelen megnövekedett igény körültekintővé és óvatossá tesz minket, ugyanis nincs világos kép arról, hogy hogyan alakul át a szociális ellátó rendszer és az oktatás. Mivel a változtatások kimenetelét és a finanszírozás alakulását még nem látjuk, óvatosságra intjük a gyülekezeteket.

Ajánlás, nem tiltás a Magyarországi Református Egyház Zsinati Tanácsának határozata, miszerint tartózkodjanak az önkormányzati szociális és oktatási intézmények átvételétől a gyülekezetek. A Tiszántúli Református Egyházkerület Tanácsa is foglalkozott az üggyel.


Igen, egy lépéssel továbbmentünk a kerületben. Az egyházkerületi tanács alapelvként rögzítette, hogy olyan oktatási intézmény átvételét egyáltalán nem javasolja, amely egy-egy településen a teljes oktatást lefedné. Ezt nem tudjuk magunkra vállalni, mert az egyháznak nem feladata, hogy ideiglenesen az anyagi ellehetetlenüléstől próbálja megmenteni az önkormányzatokat. Olyan esetekben viszont, ahol már működik református oktatási és nevelési intézmény, és az bővülne adott esetben egy óvodával vagy iskolával, megfontoljuk a kérelmet. Ez nagyon alapos kivizsgálást jelent, ugyanis csak olyan átvételi-átadási szerződéseket tudunk támogatni, amelyek megfelelő garanciát nyújtanak az átadónak és az átvevőnek, illetve mindenekelőtt a szülők, a gyermekek, adott esetben pedig az ellátottak számára.

A finanszírozás megismerése után változhat a helyzet?


Ez nem jelent végleges elzárkózást, ha látni fogjuk a közoktatás és a szociális terület finanszírozását, és ha még mindig megvan az önkormányzatok felől az igény, akkor természetesen készek vagyunk tovább tárgyalni.

Ha nem is intézményátvétellel, de feladatuknak tartják, hogy segítsenek a nehéz helyzetbe került intézményeknek, önkormányzatoknak?

Egy konkrét példát mondok erre. A reformátusok biztosítják április első két hetében három Pest megyei szociális intézmény 360 lakójának az étkeztetését, mert az önkormányzat nehéz gazdasági helyzetbe került. Úgy gondolom, hogy mi a magunk erejéhez képest mindent megteszünk. Az önkormányzatok problémáit azonban nem tudjuk megoldani, mert az nem a mi feladatunk, mi a bajba jutott embereknek segítünk.

A felsőoktatási cigány szakkollégium debreceni indítása arra enged következtetni, hogy új területeken vállalnak szerepet a reformátusok. A szakemberhiány kérdésével foglalkoztak már? Volt már napirenden, hogy az oktatásban a szakképzés felé elmozduljanak?

Igen, már vannak tervek. Szeretnénk majd kiépíteni egy református szakképzési hálózatot, hogy befogadjuk azokat a gyermekeket, akikből később derék, tisztességes szakmát szerző felnőttek lesznek. Ez az a terület, ahol még szeretnénk nyitni. Illetve olyan térségben megjelenni, ahol eddig még nem volt református szociális ellátás vagy oktatás, de a térség reformátusainak száma indokolttá teszi azt. Kellő józansággal, mértéktartással és előrelátó gondolkodással biztosan lesznek még olyan intézmények, amelyek majd nem a hagyományos területen jelennek meg egyházunk szolgálatában.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben