Apátsági látogatóközpont épül Zircen

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2010. november 29., 11:03 Legutolsó módosítás: 2010. november 29., 11:04

Zirc – Nagyszabású fejlesztéshez nyert uniós pályázati támogatást a Közép-dunántúli Operatív Program keretében a Zirci Ciszterci Apátság Zirc városával konzorciumban, melynek révén kultúrtörténeti, lelkiségi és turisztikai szempontokat is megvalósító látogatóbarát központot alakítanak ki a monostor területén, kiállítóterekkel, oktató kabinettel, turisztikai információs központtal – tájékoztatták a sajtó képviselőit november 24-én az apátságban. Forrás: Magyar Kurír / Toldi Éva

Bán Zoltán Elizeus zirci perjel köszöntője után a fejlesztési projekt részleteit Bérczi Bernát ciszterci szerzetes ismertette: az év elején az önkormányzattal együtt benyújtott és októberben elbírált pályázat eredményeképpen a fejlesztési munkálatok összköltségéhez (704 millió forinthoz) 593 millió támogatást nyertek el, amit saját erőből egészítenek majd ki, s a látogatóközpont megvalósítását 2012-re tűzték ki – hangzott el a sajtótájékoztatón.

Fontos cél, hogy a zirci Ciszterci Apátság a XXI. század embere számára is a „nyugalom szigete” legyen, a látogató mind vizuálisan, mind atmoszférája szempontjából olyan világba érkezzen, amely eltér a hétköznapokban megszokottól, és a kulturált pihenést, ismeretszerzést, valamint a szabadidő minőségi eltöltését szolgálja – fogalmazott Bérczi Bernát. Így a látogatóbarát ciszterci központ magában foglalja majd tematikus útvonalszerűen az épületegyüttesben található jogilag önálló kulturális intézményeket is, mint a Bakonyi Természettudományi Múzeum, a Reguly Műemlékkönyvtár, valamint kapcsolódnak a programhoz a középkori apátság közelmúltban feltárt keleti szárnyának romjai s az apátsági templom, a kolostorkert és díszudvara is.

Régi gondolat, terv, vágy válik valóra azzal a kiállítás-együttessel, amelyben összefoglalóan szeretnék majd bemutatni mindazt a kulturális értéket, amelyet a magyarság, a kereszténység történetében a nyolcszáz éves zirci apátság képviselt és képvisel máig – mondta Bérczi Bernát, aki kiemelte, hogy a kialakítandó kiállítási tereken be szeretnék mutatni a rend és az apátság történetét (az 1182. évi alapítástól napjainkig), az ország határain túl terjedő kapcsolatait és az oktatásban töltött szerepét is, illetve a ciszterciekhez kapcsolódó egyházművészeti, lelkiségi értékeket is reprezentálják majd. A kiállítási termekben modern installációkkal találkoznak majd a látogatók, és digitális érintőképernyős módszerrel plusz információkkal bővíthetik ismereteiket.

Mivel az apátsági épületegyüttesen az 1920-as, 1930-as évekbeli felújítás óta nem történt külső állagbeli átfogó renoválás, az időjárási viszonyok által megrongálódott homlokzati, szerkezeti elemek felújítására is sor kerül a projektben a díszkövek restaurálásával egyetemben. A fejlesztés keretében az apátság díszkivilágítást kap, ajándékboltjában pedig az apátsági ajándéktárgyak mellett a környéken előállított „Bakonyicum” termékei is kaphatók lesznek.

Az elnyert támogatásból a város az apátsághoz kapcsolódó főtéren végez majd felújítási munkálatokat – mondta el Ottó Péter polgármester. Sétautakat és új parkolókat építenek ki, parkosítanak, padokat helyeznek ki a megpihenni vágyóknak. Örömmel társultak a pályázathoz –mondta el a város első embere –, hiszen az apátság kezdettől meghatározta a település szellemiségét, s meghatározza azt ma is, s a történelem is bizonyítja, hogy Zirc akkor tudott igazán fejlődni, amikor összefogott a várost alapító szerzetesközösséggel.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben