A cigánypasztoráció elismerése – Dúl Géza plébános Raul Wallenberg-díjat kapott

Létrehozás: 2010. január 18., 12:57 Legutolsó módosítás: 2010. január 18., 13:01

Budapest – A Raoul Wallenberg-díj bírálóbizottságának január 7-ei döntése értelmében Dúl Géza plébános a nyilas uralom alatt üldözöttek tízezreit megmentő diplomatáról elnevezett díjban részesült. Az elismerés ünnepélyes átadására január 17-én, vasárnap 11 órakor került sor a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény épületében. Forrás: Magyar Kurír

Az oktatási és kulturális miniszter, a Raoul Wallenberg Alapítvány, a Raul Wallenberg Egyesület Egyesület, a Települési Önkormányzatok Szövetsége, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium és a Roma Polgárjogi Alapítvány által létrehozott bírálóbizottság a díj adományozásával etikai mércét és példát kíván állítani a magyar társadalmi és politikai közélet elé. A kitüntetéssel azon személyek, szervezetek áldozatos munkáját, emberi, közösségi magatartását szeretnék elismerni, akik tevékenységükkel, életútjukkal példát mutatnak embertársaiknak a Magyarországon hátrányos helyzetben élők, diszkriminációt elszenvedők érdekében, az emberi és állampolgári jogok törvényekben biztosított érvényesítésében kifejtett tevékenységükkel.

A díjban olyan egyházi személyiségek, közösségek is részesülhetnek, akik hitéleti tevékenységük során, a hit erejét felhasználva, aktívan hozzájárulnak a különböző népcsoportok, felekezetek, vallási közösségek együttéléséhez, az előítéletek leküzdéséhez.

Amint a méltatásban olvasható: „Dúl Géza, mint valkói plébános, a községben rengeteget tett a romák hitben, műveltségben, szociális téren való integrációja érdekében. 2002 óta a Magyar Katolikus Egyház országos cigánypasztorációs referense. A cigányság érdekében olyan széles közösségi hálót és olyan koncepciót dolgozott ki, amelyre már külföldön is felfigyelnek… A világon egyedülálló az a cigánypasztorációs háló, amelyet Dúl Géza kialakított Magyarországon, különösen a Váci Egyházmegyében. Cigányokból és nem cigányokból álló sok kisebb csoport végzi az egyes falvakban az evangéliumhirdetés és a szociális segítségnyújtás tevékenységét. Van ahol tanodát létesítettek, van ahol tánccsoportot, van ahol munkahelyeket teremtettek. Dúl Géza egyik alapelve, hogy mindig vegyes csoportokat hoz létre, ezzel is segítve, építve a bizalom, a kölcsönös megismerés és szeretet hídjait.”

Az idén első ízben átadott Raoul Wallenberg-díjat azok kapják, akik tevékenységükkel, életútjukkal a Magyarországon hátrányos helyzetben élő, diszkriminációt elszenvedő embereket segítik. Dúl Géza országos cigánypasztorációs referens mellett Somos László esperes-plébános, Kaposfő és a hozzá tartozó öt település plébánosa és több civil személy is van a díjazottak között.

A Wallenberg-díjakat Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa és Rauh Edit, a bírálóbizottság elnöke, az SZMM szakállamtitkára, valamint Anders Karlsland, a svéd nagykövetség tanácsosa, ügyeletes ügyvivő adta át Budapesten a Holokauszt Emlékközpontban.

A díjazottak:

Rozner László, az Újpesti Zsidó Hitközség elöljárója

Rozner László 1995 óta társadalmi munkában segíti az Újpesti Roma Kisebbségi Önkormányzat tevékenységét. Számos családot az ő közbenjárása mentett meg attól, hogy az utcára kerüljön. Fáradhatatlanul és nagy lelkesedéssel segít mindenkinek abban, amire éppen a legnagyobb szüksége van: bírósági keresetleveleket és fellebezéseket ír, a nyugdíj előtt állóknak kiszámítja a szolgálati időt, ruhasegélyeket oszt szét. Kiváló empátiás és kommunikációs készségét a rászorulóknál és a hivatalos szerveknél is remekül hasznosítja.

Somos László esperes-plébános, Kaposfő és a hozzá tartozó öt település plébánosa, a Kaposvári Katolikus Gimnázium tanára

Somos László a Kaposvár közelében lévő Baglyaspusztán gondozási központot hozott létre. Alapítványa élelmiszerrel, gyógyszerrel, ruhával, pénzzel, jogi tanácsadással segíti a környékén élő több száz, részben írástudatlan, gyakran éhező cigány testvéreket. Megnyert pályázatokkal és hívei önkéntes munkájával sikerült plébániája kertjében Tanodát építenie. Hat éve délutánonként ötvenöt roma diákot tanít és korrepetál négy pedagógus, ennek látványos eredménye van a tanulóknál. Országos mintát teremtett a nyári ifjúsági tábor és a szabadidős foglalkozás. Mindez a városban és környékén a cigányság felemelésének ügyét lendíti fel.

Szécsi József katolikus teológus, a Keresztény-Zsidó Társaság főtitkára

Szécsi József katolikus teológus az alapítástól főtitkára a Keresztény-Zsidó Társaságnak, amely kiemelten fontos civil tevékenységet végez a hitközség és a különböző felekezetek kapcsolatában. Széleskörűen elismert Szécsi József oktatási, szervezői és tudományos munkája is. A Raoul Wallenberg Egyesülettel való együttműködés során mindig elfogadta a felkéréseket, közreműködött, az egyesület céljainak érdekében számos feladatot végzett el kiválóan.

Tóth Józsefné pedagógus

Tóth Józsefné pedagógusként a beás cigányság egyik legjobb ismerője. Az első iskolaelőkészítő program társszerzője, ki is próbálta a gyakorlatban. Öt évtizedes pedagógiai munkássága alatt a gyermekek fejlesztésének új formáit és eszközeit valósította meg. Nemcsak az óvodás korosztállyal, hanem az iskoláskorúak nevelési problémáival is foglalkozott. Napközis foglalkozásokat, szakköröket, a tanulók érdeklődésének megfelelő klubokat hozott létre, különböző táborokat szervezett. Fáradhatatlanul járja a beás településeket, figyelemmel kíséri tanítványai sorsát. Tapasztalatairól sokat publikál, a roma Családi Lap szerkesztője.

A Wallenberg-díjakat Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa és Rauh Edit, a bírálóbizottság elnöke, az SZMM szakállamtitkára, valamint Anders Karlsland, a svéd nagykövetség tanácsosa, ügyeletes ügyvivő adta át Budapesten a Holokauszt Emlékközpontban.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben