A CCEE elnöksége a pápánál járt – Erdő Péter bíboros nyilakozata a Vatikáni Rádióban

Létrehozás: 2010. május 18., 14:25 Legutolsó módosítás: 2010. május 18., 14:27

Róma – Május 17-én, 12 órakor a Szentatya magánkihallgatáson fogadta az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnökségét. A találkozóról Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke nyilatkozott a Vatikáni Rádiónak. Forrás: Magyar Kurír

A bíboros elmondta: Elkezdődött a CCEE elnökségének látogatása az Apostoli Szentszék különböző központi hatóságainál, elsőként a Szentatya fogadta őket. Beszámoltak az utóbbi másfél év munkájáról, a nemzetközi feladatokról, amelyeknek végzésében részt vesznek, beszéltünk a terveikről is, és elmondták, hogy valahányszor az európai püspökök összegyűltek különböző témákkal kapcsolatban, mindannyiszor levélben és imádságukban biztosították őt szolidaritásukról, szeretetükről és arról az egységről, amely Szent Péter utódához köti őket.

Beszéltek a CEC-cel való együttműködésükről, azaz az európai nem katolikus egyházak szervezetével való közös programjukról. Van egy közös bizottság, amely évek óta folytatja a munkáját, idén Isztambulban ült össze. Az idei év témája éppen a teremtett világ védelme, tehát környezeti kérdések, így a CEC képviselői is részt tudnak venni azon a nyár végi, ősz elejei találkozón, amely egy konferencia-sorozat és egy zarándoklat együttese lesz: Esztergomból indul, Máriazellbe érkezik, közben Komáromban, Pozsonyban lesznek találkozók és konferenciák. Ezen a találkozón részt vesz  az illetékes szentszéki dikasztérium vezetője is.

Különböző szervezeti újításaikról is beszámoltak a Szentatyának, pl. arról, hogy megalakították a Caritas in veritate bizottságot. Éppen az ő enciklikája nyomán került középpontba az a gondolat, hogy a környezetvédelem, az igazságosság és a béke védelme, a migráció nemzetközi jelensége és ennek kezelése szorosan összefüggenek egymással. Bár megmaradtak a külön munkacsoportok, illetve az egyes püspöki karoknál a külön megbízottak ezekre a témákra, alakítottak egy olyan bizottságot, amely ezt az egész területet összefogja. Ennek a bizottságnak az egyik feladata a sok közül, hogy az Európai Szociális Hetet szervezze, együttműködésben a COMECE-vel is, ennek az előkészületei is lassan megindulnak.

Nagyon fontosak a kapcsolataik az ortodox egyházakkal, idén ősszel újra sor kerül egy európai katolikus-ortodox fórumra ezúttal Rodosz szigetén. Bartolomaiosz pátriárka a meghívó fél, és eleve úgy egyeztek meg, hogy egyik találkozójukat a nyugati területen, a másikat pedig ortodox többségű országban tartják. Ez most Görögország lesz, Rodosz szigete pedig az egyetemes patriarkátushoz tartozik. A téma: „Az állam és egyház kapcsolata a teológia szerint”. Nem a tényleges jogszabályokat vagy alkotmányjogi kérdéseket vizsgálják majd, hanem azt, hogy a katolikus és ortodox teológia mit tanít arról, hogy mi a helyes, mi az ideális kapcsolat egyház és állam között. Nem új, teológiai lépésekre készülnek, hanem inkább a gyakorlati, a társadalmi állásfoglalásaiknak az egyeztetésére, ha lehet akkor közös álláspontok a kialakítására. Ugyanez történt legutóbb a család témájában.

Tovább folytatódnak a tömegtájékoztatással, az iskolákkal, a papképzéssel, az egyetemi pasztorációval kapcsolatos együttműködések is.

Az iszlámmal folytatott párbeszédnek új formáin dolgoznak. Ezzel kapcsolatban kerül sor Tauran bíborossal való találkozásra is, hiszen az illetékes szentszéki hatóságnak ő a vezetője. A CCEE e téren is az egyes országokban felmerülő morális és társadalmi kérdésekre koncentrál. Bordeux-ban egyszer már összeült az európai püspöki karok iszlámmal való kapcsolattal megbízott referenseinek vagy püspök tagjainak találkozója. Most egy újabb találkozó-sorozat készül, amelyet azonban elmélyült vizsgálatoknak, felméréseknek és átgondolásnak kell megelőznie.

A pápa bátorította a CCEE-t a további munkára, örömmel fogadta a kezdeményezést, hogy az egész szociális területet egy szerves egységként próbáljuk meg kezelni, ugyanakkor nagy örömmel fogadta azt a szeretetet, amely Európa különböző országaiból árad a személye felé. Azokról a kezdeményezésekről is értesült, amelyek az egyes kegyhelyeken, így Magyarországon is megindultak, imádságot, jó cselekedetet, önmegtagadást ajánlanak föl hívő emberek ezrei és milliói a Szentatyáért és egyházunkért.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben