Új korszak kezdődik a debreceni református felsőoktatásban

Létrehozás: 2011. augusztus 11., 09:16 Legutolsó módosítás: 2011. augusztus 11., 09:17

Debrecen – A keresztyén értékeket kell képviselniük a leendő lelkészeknek, tanítóknak és kommunikátoroknak – hangsúlyozta Fekete Károly a Debreceni Református Hittudományi Egyetem új rektora. Az egyetemi tanárt Schmitt Pál köztársasági elnök bízta meg a rektori feladatok ellátásával a Sándor-palotában július 27-én. A kisvárdai születésű professzor augusztus 1-jén vette át a hivatalt Fazakas Sándortól, aki két teljes cikluson keresztül vezette az egyetemet. Forrás: ttre.hu

A 2011-es tanév új kihívásokkal indul az egyetemen, ugyanis a Tiszántúli Református Egyházkerület Tanácsa a Debreceni Református Hittudományi Egyetem és a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola fenntartójaként tavaly arról határozott, hogy összevonja a két intézményt.

Az országgyűlés még a nyári szünet előtt meghozta döntését az integráció tudomásulvételéről és 2011. szeptember 1-jétől egy debreceni református felsőoktatási intézményt ismer el.

A jövőben a Debreceni Református Hittudományi Egyetem (DRHE) nevet viselő intézményben a hagyományos teológiai és hitéleti képzések mellett továbbra is indulnak illetve folytatódnak a beolvadt főiskola eddig képzései. Az egyetemen négy intézet működik majd, a teológiai, az alkalmazott teológiai, a Kölcsey Ferenc Tanítóképzési és a kommunikáció- és társadalomtudományi intézet. Az egyetem Szervezeti és Működési Szabályzatának preambulumában az olvasható, hogy az integrált intézmény célja és feladata a „református lelkészek, valláspedagógusok és egyéb egyházi szolgálatot végzők képzése. További célja olyan tanítók, kommunikációs és egyéb társadalomtudományi szakemberek képzése, akik a Magyarországi Református Egyház hitelveit és hagyományait ismerik, képviselik, és azokat közvetíteni képesek.”

Az integráció folyamatáról Fekete Károly elmondta: az intézményi beolvadás folyamata az állami és egyházi felsőoktatási törvényeknek megfelelően zajlott, ennek következtében a hallgatók semmiféle jogsérelmet nem szenvedtek. Az Ideiglenes Intézményi Tanács, amelyet a két intézmény képviselői és független szakértők alkottak, elkészítette a Szervezési és Működési Szabályzatot. A négy intézet felállításával azt szeretnénk biztosítani, hogy szakjaink biztonságosan és színvonalasan működhessenek és az oktatói testület szakmai felkészültségét a legracionálisabban tudjuk kihasználni, s megteremtsük a hitéleti és nem hitéleti tárgyakat oktató kollégák közötti kölcsönös harmóniát és mindezzel ösztönzően hassunk diákjainkra, akiknek a számára az integráció szellemi-lelki-szakmai-tudományos gazdagodást és többletet jelenthet – fogalmazott az új rektor.

Fekete Károly az új tanévről szólva hozzátette: arra számítok, hogy a megnövekedett hallgatói létszám és a nagyobb munkatársi közösség egy másfajta odafigyelést igényel majd, de a személyesség és közvetlenség nem szorulhat háttérbe. Ebben az irányítást végző intézményvezetésnek kell jó példával elől járnia. Kiemelt feladat lesz az új tanévben a tanító szak akkreditációja. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megfeleljünk annak a követelményrendszernek, amit a tanítóképzéstől a minőségbiztosításra kihegyezett akkreditáció elvár. Reménység szerint a két intézményrész egyesített erői erre is képessé tesznek bennünket – hangsúlyozta Fekete Károly.

A református felsőoktatás helyzetéről a professzor azt mondta: ahogyan a világi felsőoktatás példája azt mutatja, hogy előbb-utóbb racionalizálni kell az intézmények számát, úgy látnunk kell, hogy a református egyház sem engedheti meg magának, hogy ne nézze a legoptimálisabb intézményi számot és a hatékonyabb működést. A debreceni két református felsőoktatási intézmény egyelőre kétlaki lesz ebben a tanévben, de a nagy rezsi költséget hosszútávon nem lehet majd bírni, ráadásul a méreteken túl, a műemlékjelleg még nagyobb terhet ró ránk, a hallgatói létszám pedig nem várható, hogy nagyságrendekkel fog nőni a demográfiai helyzet miatt. Erre is oda kell majd figyelnünk, valamint arra – sorolta a feladatokat Fekete Károly –, hogy a tanári kar minősített oktatóinak számát segítsük növelni. Többen állnak a PhD fokozat megszerzése előtt, s még másokban is szeretném felkelteni a vágyat a tudományos munka iránt, hogy egyetemi kereteinket ki tudják használni a saját előmenetelük érdekében.

„Azt gondolom, hogy az integrációval előre tudtunk lépni, és nem a szekértáborok növekednek, hanem koncentrálódnak az erők, és ez a református felsőoktatás jövőjét szolgálja” – fogalmazott.

A három éves rektori ciklus alatt jubileumi esztendősorozat áll az egyetem vezetése előtt, ugyanis 2012-ben száz éve lesz annak, hogy az országgyűlés törvényt hozott a Kollégium három akadémiai tagozatú karának felhasználásával a Debreceni Egyetem megalapításáról, amelynek ezért a bölcsője a Református Kollégium volt, 2013-ban 100 éves lesz a Péterfia utca 1-7. épülete és a Református Kollégium 475 éves évfordulóját ünnepeljük, 2014-ben pedig a Kollégiumi Kántus lesz 275 esztendős, amely a legrégebben folyamatosan működő magyar többszólamú kórus. Ezeket a jubileumi esztendőket a vezetés mindenképpen ki szeretné használni az identitáserősítésre.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben