XVI. Benedek: Szüntelenül kell imádkoznunk az egység ajándékáért

Létrehozás: 2011. január 28., 10:23 Legutolsó módosítás: 2011. január 28., 10:24

XVI. Benedek a hagyománynak megfelelően vesperással zárta le az ökumenikus imanyolcadot a Falakon kívüli Szent Pál-bazilikában. Az egységtörekvést erkölcsi kötelességnek kell tekinteni, amely válasz az Úr határozott parancsára – mondta a pápa a január 25-én bemutatott szertartáson, melyen más keresztény egyházak és egyházi közösségek képviselői is részt vettek. Forrás: Magyar Kurír

Szent Pál apostol megtérése ünnepe alkalmából fél 6-kor kezdődött a vesperás a Falakon kívüli Szent Pál-bazilikában, XVI. Benedek pápa vezetésével. Kurt Koch bíboros, a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsának elnöke üdvözlő beszédében leszögezte, hogy az egységért való ima az ökumenikus mozgalom lelke. 

Homíliájában a pápa utalt arra az útra, amelyet maga Jézus jelölt meg kínszenvedése előestéjén, amikor tanítványai egységéért imádkozott az Atyához. A keresztények feladata, hogy továbbra is szüntelenül fohászkodjanak Istenhez az egység ajándékáért – hangsúlyozta Benedek pápa; majd így folytatta tanítását: Krisztus első tanítványai, akik Jeruzsálemben gyűltek össze, az apostolok tanítását követve állhatatosak voltak a szeretetközösségben, a kenyértörésben és az imában. Olyan közösséget alkottak, amely nem zárkózott be önmagába, hanem születésétől kezdve katolikus, egyetemes volt, képes arra, hogy befogadjon különböző nyelvű és kultúrájú népeket, mint ahogy erről az Apostolok Cselekedetei tanúskodnak. Olyan közösség volt, amely nem a tagjai közötti szerződésre alapult. Nem egy közös tervhez, eszméhez való csatlakozás forrasztotta egybe, hanem az Istennel való mély szeretetközösségből, a meghalt és feltámadt Krisztussal való találkozásból fakadt. Ez a közösség az Eucharisztiában ünnepelte Krisztus keresztáldozatát, halálának és feltámadásának misztériumát.

A pápa háláját fejezte ki mindazon előrelépésért, amelyet az ökumenikus mozgalom elért az egység útján. Mindamellett – tette hozzá a Szentatya – még messze vagyunk attól az egységtől, amelyért Krisztus imádkozott, és amely a jeruzsálemi első közösségben megvalósult. Az az egység, amelyre Krisztus Szentlelke révén hívja az egyházat, nem pusztán a szervezeti struktúrák szintjén jön létre, hanem sokkal mélyebben; olyan egység, amely az egyetlen hit megvallásában, az istentisztelet közös ünneplésében, az Isten családjában megvalósuló testvéri egyetértésben fejeződik ki – hangzott el XVI. Benedek homíliájában. A pápa kifejtette, hogy az ökumené nem korlátozódhat a különbözőségek kölcsönös elismerésére és a békés együttélés létrejöttére.

Arra az egységre várunk, amelyért maga Krisztus imádkozott, és amely természeténél fogva a hit, a szentségek, a szolgálat szeretetközösségében nyilvánul meg. Erkölcsi kötelességünknek kell tekintenünk, hogy törekedjünk erre az egységre, válaszolva az Úr határozott meghívására. Le kell küzdenünk a beletörődés és a pesszimizmus kísértését, amely nem más, mint a Szentlélek erejébe vetett bizalom hiánya. Kötelességünk, hogy lelkesedéssel haladjunk tovább az úton e cél felé, komoly és következetes párbeszédet folytatva, hogy elmélyítsük a közös teológiai, liturgikus és spirituális örökségünket. Ehhez egymás kölcsönös megismerésére, az új nemzedékek ökumenikus képzésére, mindenekelőtt azonban a szív megtérésére és imádságra van szükség – emelte ki XVI. Benedek.

A keresztények közötti teljes és látható egység keresésének útján kísérjen és támogasson bennünket Pál apostol, aki megtérése előtt üldözte a keresztényeket, majd kiválasztottként vitte el Krisztus nevét a világba. Soha nem felejtette el a jeruzsálemi egyházzal való szeretetközösségét – mondta a Szentatya. Homíliája végén Benedek pápa Krisztus és Mária közbenjárásáért fohászkodott: Máriával egységben, aki Pünkösd napján az apostolokkal volt, Istenhez, minden ajándék forrásához fordulunk, kérve, hogy újítsa meg bennünk ma Pünkösd csodáját. A Szentlélek által vezetve minden keresztény állítsa helyre a Krisztusban való teljes egységet.

XVI. Benedek pápa köszöntötte a katolikus egyház és a keleti ortodox egyházak közötti teológiai vegyes bizottság tagjait, akik ezekben a napokban tartják ülésüket Rómában.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben