XVI. Benedek pápa értékekhez igazodó politikára szólít

Létrehozás: 2010. június 07., 10:06 Legutolsó módosítás: 2010. június 07., 10:07

Ciprusi látogatásának második napján, június 5-én XVI. Benedek pápa az ország politikai vezetőivel találkozott. A reggeli órákban Dimitrisz Krisztofiasz elnök udvariassági látogatáson fogadta a Szentatyát a fővárosban, Nicosiában. Ezt követően a pápa a polgári hatóságok és a diplomáciai testületek képviselőihez intézett beszédet az elnöki palotában. Forrás: Magyar Kurír

A nicosiai elnöki palota kertjében megtartott találkozón állami méltóságok és a diplomáciai testületek képviselői vettek részt.

Beszédében Dimitrisz Krisztofiasz ciprusi elnök kiemelte, hogy a szigetországban élő ortodoxok, katolikusok és muzulmánok között jó kapcsolatok épültek ki. Ciprus az együttélés civilizációjának modellje – fogalmazott az elnök.

Az értékekhez igazodó politika alapvető feltétele az őszinte és nyílt kapcsolatok kiépítése – hangsúlyozta XVI. Benedek pápa. Különösen azokban az országokban, amelyek nehéz politikai helyzetben vannak, jelentősen hozzájárulhat e feltételek megteremtése a kedvezőbb társadalmi alakulásokhoz. Amennyiben az egyes pártok felül tudnak emelkedni saját álláspontjukon, objektívebb és átfogóbb látásmódot nyernek; s ez lehetővé teszi a kiengesztelődést.

A Szentatya arra szólította a politikusokat, hogy cselekedeteiket a természetes emberi jogok erkölcsi elveihez igazítsák; ez a joggyakorlatban uralkodó pozitivizmust tekintve különös nagy jelentőséggel bír. Nemes hivatásukat hűségesen teljesítve, hozzájárulnak a személyek átfogó fejlődéséhez. Platón, Arisztotelész és a sztoikus bölcsek nagy jelentőséget tulajdonítottak a személy önmegvalósításának – emelte ki Benedek pápa. Ezt tekintették az ember életcéljának, és az erkölcsös jellemben jelölték meg a hozzá vezető utat. A nyomaikba lépő jelentős muzulmán és keresztény gondolkodók újra és újra azt tanították, hogy az erényes élet az igaz, a jó és a szép keresésében rejlik. Tanításukra irányítva a figyelmet a Szentatya arra buzdította a politikusokat, hogy mindenkor a másik ember javát szolgálják, kötelezzék el magukat a közjó szolgálatában a társadalomban, nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt.

XVI. Benedek kiemelte, hogy vallási távlatokban minden ember az Isten által teremtett emberi család tagja. Arra kaptunk meghívást, hogy előmozdítsuk az egységet, tartós értékekre építsünk egy igazságosabb és testvéribb világot. A pápa idézte elődje, II. János Pál szavait, miszerint az erkölcsi kötelességet nem külső törvénynek kell tekinteni, hanem úgy, mint az isteni bölcsesség kifejezését, amelynek az emberi szabadság készségesen engedelmeskedik. Ugyanis az ember legvégső vonatkozási pontja az az abszolút valóság, amely gyakran tükröződik lelkiismeretünkben, az igazság, az igazságosság és a szeretet szolgálatára sürgetve bennünket – mondta a ciprusi elnöki palotában XVI. Benedek pápa.

A pápa ennek megvalósításához három szempontot emelt ki: mindenekelőtt a valós tények alapján kell felelős módon cselekedni. A diplomatáknak az igazságtalanságok objektív feltárására, kell törekedniük, segítve ezzel az érdekelt felek közötti kiengesztelődést. Le kell rombolni azokat a politikai ideológiák, amelyek kiszorítják az igazságot. A XX. század tragikus eseményei felfedték az embertelenséget, amely az igazság és az emberi méltóság elnyomásának következménye – fogalmazott a Szentatya. Ma is tanúi vagyunk olyan kísérleteknek, amelyek hamis értékeket kívánnak előmozdítani a béke, a fejlődés, az emberi jogok ürügyén – tette hozzá.

Amikor a politika összhangban áll az egész emberiség számára közös természeti törvénnyel, akkor tetteink az egyetértés, az igazságosság és a béke légkörét teremtik meg – fejtette ki a pápa a ciprusi hatóságokhoz és a diplomáciai testület tagjaihoz intézett beszédében június 5-én. 

*

A ciprusi elnökkel folytatott magánbeszélgetés végén Dimitrisz Krisztofiasz egy értékes ókori amforát nyújtott át a Szentatyának, aki az ajándékot egy Krisztust ábrázoló mozaikkal viszonozta. Ezután a pápa koszorút helyezett el III. Makariosz érseknek a kertben felállított szobránál. Az 1977-ben elhunyt főpásztor 1950-től haláláig állt a ciprusi ortodox egyház élén. 1960-tól ő volt a ciprusi köztársaság első elnöke. A kiváló vallási és politikai személyiség tevékenysége mély nyomott hagyott az ország történelmi emlékezetében.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben