WikiLeaks: XVI. Benedek pápa megválasztása meglepetés volt az amerikai diplomácia számára

Létrehozás: 2010. november 30., 16:46 Legutolsó módosítás: 2010. november 30., 16:54

A WikiLeaks oldalon nyilvánosságra hozott titkos amerikai dokumentumok szerint Joseph Ratzinger (XVI. Benedek) pápává választása meglepetést okozott. Sok diplomata sokként élte meg a konklávé döntését. Forrás: WikiLeaks, Vatikáni rádió, La Stampa, evangelisch.de, evangelikus.hu

A vonatkozó WikiLeaks dokumentumok 18. kivonata szerint az amerikai diplomaták sokkal inkább egy latin-amerikai utóddal számoltak II. János Pál pápa halála után, mintsem egy európaival.

Ratzinger legesélyesebb ellenfele öt évvel ezelőtt az argentin Jorge Mario Bergoglio bíboros volt. A jelentések szerint a harmadik szavazói körben a szavazatok egyharmadát szerezte meg, majd Bergoglio Ratzinger választására szólított fel mindenkit, akit aztán a negyedik körben, nagy többséggel pápává választottak.

Az amerikai külügyminisztérium információi szerint az eddig leghatalmasabb bíborost a média autokratikus despotának tartja. A direkt beszélgetések során azonban érdekes módon a pápa kedves, spirituális és kellemes. A legfőbb katolikus vezető minden bizonnyal kiáll majd egyháza konzervatív értékei mellett és semmiféle reformer változtatást nem eszközöl majd.

A jelentések szerint a német pápa megválasztása után a német klérus tagjai között bizonytalanság ütötte fel fejét, kételkedtek abban, hogy a pápaválasztás hasznára lesz a német katolikusoknak.

A kölni bíboros, Joachim Meisner, aki Benedek bizalmasa, egyszer egy háttérbeszélgetésen diplomatáknak elmondta, hogy nem a pápa konzervatív nézetei vezettek végül megválasztásához. Ráadásul Ratzinger maga nem is annyira konzervatív, kezdetekkor reformer pozíciót képviselt.

A Vatikáni Rádió emellett egy hétoldalas titkos analízist is emlegetett, amely szintén a WikiLeaks oldalon található és amelyet 2005. május 12-én adott ki az amerikai kormány, kereken három héttel Ratzinger megválasztása után.

„A válság idején a katolikus egyház az európai identitáshoz menekül” – írták ebben. Az új pápa a világegyház problémáit is jól ismeri, ellenzi Törökország EU csatlakozását és harcolni fog az amerikai szekularizmus ellen.

Mint ismeretes a WikiLeaks oldalon vasárnap összesen 251.287, az amerikai külügyminisztériumból, illetve az amerikai diplomáciától származó jelentést hoztak nyilvánosságra úgy, hogy titkos szervereket törtek fel. Az iratok hetekre adnak tárgyalnivalót a nemzetközi sajtónak és a politikai életnek. Még Magyarországról is vannak információk, összesen 734.

A világ számos vezetőjével kapcsolatban olvashatóak az aktákban megjegyzések: Angela Merkel német kancellár például ritkán kreatív, a német külügyminiszter Guido Westerwelle agresszív, az iráni elnök, Ahmadinedzsed Hitlerhez hasonló, a francia elnök, Nikolas Sarkozy császár ruha nélkül. Kínos helyzetbe került II. Erzsébet fia, András herceg is. És az akták még nem értek véget, lehet, az egész világ nyitott könyvvé vált.

WikiLeaks:

http://hu.wikipedia.org/wiki/WikiLeaks

http://wikileaks.org

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben