Történelmi választásra került sor az amerikai katolikus püspöki karban

Létrehozás: 2010. november 18., 12:44 Legutolsó módosítás: 2010. november 18., 12:46

New York érsekét, Timothy Dolant választotta elnökének az Amerikai Egyesült Államok püspöki konferenciájának (USCCB) ülése. A választás nagy meglepetés, mivel általában nagy többséggel az előző alelnököt szokták megválasztani, ám most szoros versenyben vesztett a korábbi alelnök, Gerald Kicanas tucsoni főpásztor. Az elemzések az egyházon belüli konzervatívok győzelméről szólnak. Forrás: Magyar Kurír

Rocco Palmo egyházi szakértő a CNA-nak „szeizmikus mozgásról” beszélt, mivel nem egységesen választott a konferencia, és nem a korábbi alelnök győzött: a New York-i érsek 54 százalékkal (128 szavazat) győzte le a harmadik fordulóban 46 százalékot nyert tucsoni kollégáját (111 szavazat). Az alelnöki posztért is szoros verseny zajlott, végül Joseph Kurtz Lousiville-i érsek nyert, 147 szavazattal, Charles Chaput denveri érsekkel szemben (91 szavazat).

Kicanas korábban sajtóbotrányba keveredett, mivel állítólag úgy szentelt fel egy szeminaristát, Daniel McCormackot 1994-ben a Illinois-beli University of St. Mary of the Lake-hez tartozó Mundelein szeminárium vezetőjeként, hogy tudta róla, hogy molesztált egy gyereket. Később McCormackot 23 kiskorú fiú molesztálásával vádolták meg, 2006-ban eltiltották a szolgálattól, 2007-ben pedig öt év börtönre ítélték két kiskorú molesztálásáért. Kicanas tagadta, hogy tudott volna McCormack előéletéről a szentelésekor.

Rocco Palmo szerint Dolan megválasztása azt mutatja, hogy az amerikai püspöki kar szerint erős és szókimondó vezetőre van szüksége az amerikai egyháznak. Dolan keményen védte a Szentatyát, és kiállt a katolikusok médiabeli jogaiért. És mivel a New York-i az egyik legjelentősebb egyházmegye a világegyházban, ezért nagyon is érdemes lesz odafigyelni, mit csinál az érsek.

Dolan 1950-ben született és 1976-ban szentelték pappá. 2001-ben nevezte ki II. János Pál St. Louis segédpüspökévé, majd 2002-ben Milwaukee érsekévé. New York élére XVI. Benedek nevezte ki 2009 februárjában. Egyházmegyéjében 2,5 millió katolikus él. Kinevezése után nem sokkal elindította blogját, a The Gospel in the Digital Age-et (Az evangélium a digitális korban).

George Neumayr, a Catholic World Report szerkesztője szerint Dolan győzelme a 2000-ben elhunyt New York-i érsek és bíboros, John O’Connor poszthumusz győzelme az 1996-ban elhunyt Joseph Bernardin chicagói érsek és bíboros fémjelezte csoport felett, amihez Kicanas is tartozik, és ami a „Seamless Garment” (kb. szakadás nélküli ruha) elméletét vallotta, utalva Jézus köpenyére. Eszerint az élet szövetét egyaránt veszélyezteti az abortusz, a halálbüntetés, a militarizmus, az eutanázia, a szociális és gazdasági igazságtalanságok.

Az abortuszellenes csoportok az abortusz relativizálásával vádolták, amire az érsek leszögezte, hogy nem gondolja, hogy ezek a felsorolt dolgok egyformán veszélyeztetik az élet szentségét. Bernardine egyébként több szexuális visszaélésekkel kapcsolatos ügyet kezelt úgy, hogy azt példaértékűnek tartották, és módszereit máshol is alkalmazták. Politikailag azonban sokan túlságosan progresszívnek tartották őt és követőit.

Mint írja, bár a média úgy tálalta Timothy Dolan győzelmét, mint a „tradicionalista” győzelmet, ez nem igaz, mivel Dolantől távol áll a „konfrontatív konzervativizmus”. A média szerint a „mérsékeltek” vesztettek és a „konzervatívok” győztek. Ezzel szemben Neumayr szerint a „mérsékeltek” győztek és a „liberálisok”, a „Bernardin-féle baloldal” és „doktrinális liberalizmus” vesztett.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben