Terry Jones lemondott a Koránégetésről, de visszakozna?

Létrehozás: 2010. szeptember 10., 11:19 Legutolsó módosítás: 2010. szeptember 10., 11:20

New York – Terry Jones tiszteletes azért mondott le évfordulós tervéről, mert úgy tudja, mégsem épül iszlám központ a Ground Zerónál. Az építtetők szerint semmi változás: a 2001. szeptember 11-én romba dőlt ikertornyoktól két háztömbnyire felhúzzák a komplexumot, benne egy mecsettel. A becsapott tiszteletes visszakozna. Forrás: MTI

Elállt koránégetési tervétől Terry Jones, az a fundamentalista keresztény tiszteletes, aki szeptember 11-én akarta tűzre vetni a muzulmánok szent könyvének példányait. 

„Kérjük, hogy senki ne égessen Koránt. Szilárd meggyőződésünk, hogy erre nincs most megfelelő idő” – fordult híveihez a floridai Gainsville-ben működő Dove Outreach Center nevű baptista gyülekezet vezetője, akit a koránégetés bejelentését követő tiltakozási hullámban legutóbb Robert Gates amerikai védelmi miniszter személyesen felhívott.

Bár Jones most azt mondta, azért állt el szándékától, mert Muhammad Musri imám, a Közép-floridai Iszlám Társaság vezetője biztosította, hogy nem épül iszlám központ a 2001. szeptember 11-én lerombolt WTC-ikertornyok közelében, a korábban szintén nagy felháborodást kiváltó építkezés mögött álló konzorcium nem tud arról, hogy nem a Ground Zerónál húznák fel a központ. A CNN szerint a komplexum felépítését kivitelező Park51 nevű cég szóvivője cáfolta a hírt, miszerint változtattak volna a projekt megvalósításának helyszínén. A hírtelevíziónak Feisal Abdul Rauf imámmal, az iszlám központ leendő vallási elöljárójával nem sikerült felvennie a kapcsolatot. Rauf csak egy sajtóközleményt adott ki, amelyben üdvözli, hogy Jones lemondott a koránégetésről, és leszögezi: Nem játszadozunk sem a mi vallásunkkal, sem máséval, és nem kötünk alkut sem. Azért vagyunk itt, hogy békére nyújtsuk kezünket.

Cáfolt Musri is, aki Jones bejelentése után elmondta, hogy Rauffal nem, csak az ő feleségével, Daisy Khannal egyeztetett arról, hogy a tiszteletessel együtt New Yorkba utazik, ahol az iszlám központról fognak tárgyalni. Sharif el-Gamal, a felépítendő mecset projektigazgatója közleményében azt írta: Nem igaz, hogy a Manhattan déli részére tervezett közösségi központot másutt fogjuk felépíteni. A terv nem változott.

Maga Jones a lemondásról szóló sajtótájékoztatója után néhány órával közölte, miután hazudtak neki, gondolkodik azon, hogy mégis rendez koránégetést. Úgy vélte, az iszlámról állít ki szegénységi bizonyítványt, ha a Ground Zerónál építik fel a komplexumot,

New York városvezetése és David Paterson kormányzó korábban már többször tett javaslatot alternatívára a 2001-es terrortámadások helyszínéhez képest, ám ezt az építkezés mögött álló konzorcium mindannyiszor elutasította. Csütörtökön bedobta magát az ügybe Donald Trump amerikai ingatlanfejlesztő mágnás is, bejelentve, hogy a megoldás érdekében kész a piaci áránál 25 százalékkal magasabb összeget fizetni azért a telekért, amelyen a központot felépítenék.  Wolodymyr Starosolsky, a beruházó jogi képviselője szerint azonban Trump pusztán egy olcsó kísérletet tett arra, hogy reflektorfénybe kerüljön.

Az egymásnak ellentmondó nyilatkozatokkal tarkított, szövevényes ügyben az egyetlen megerősítőt a Pentagon bocsátotta ki: Geoff Morrell, a védelmi minisztérium szóvivője közölte, hogy Robert Gates valóban felhívta Jonest, és rövid beszélgetésükben aggodalmát fejezte ki neki amiatt, hogy a tervezett koránégetés veszélybe sodorná a külföldön amerikai katonák életét. Gates az utolsó lökést adhatta Jonesnak a döntéshez: a tiszteletest az elmúlt napokban többször is felkereste az FBI.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben