Terjed a Bálint-nap Oroszországban, az egyház nem örül

Létrehozás: 2009. február 14., 17:05 Legutolsó módosítás: 2009. február 14., 17:09

Moszkva - Oroszországban gyors tempóban terjed a Bálint-nap megünneplése: egy felmérés szerint idén a férfiak 58, a nők 46 százaléka, vagyis a tavalyinál jóval több ember készül felköszönteni és megajándékozni kedvesét. Forrás: kitekinto.huposztinfo.hu

Terjed a Bálint-nap Oroszországban, az egyház nem örül

Kirill pátriárka és egyházának papjai

Az újkeletű ünnep elsősorban a fiatalok körében népszerű, de még a 45-59 éves korosztályban is 47, és a 60 éven felüliek közül is 18 százalék készül meglepetésekkel. Igaz, a megkérdezettek 47 százaléka február 14-ét egyáltalán nem tekinti ünnepnek.

A Bálint-napot ünneplők közül 29 százalék romantikus otthoni vacsorával készül, 20 százalék ajándékot vásárol, 18 százalék köszöntőt magol, 10 százalék étterembe készül, 7 százaléka virágot vesz, 6 százalék levelezőlapot ad és 5 százalék viszi kedvesét színházba vagy koncertre.

Az új ünnep terjedését itt is főleg a kereskedelem ösztönzi: minden bolt teli van Bálint-napi levelezőlapokkal, ajándéktárgyakkal, amelyek majd mindegyike vörös színű szívet mintáz.

Egy felmérés kimutatta, hogy az orosz emberek igen jelentős része hisz az első látásra való szerelemben. A házas és magányos nők és férfiak körében ez az arány egyaránt megközelíti a 60 százalékot, de azért a fiatalok közül többen bíznak e romantikus lehetőségben, s a kor előrehaladtával egyre inkább kételkednek az emberek. A válaszolók 45 százaléka arról számolt be, hogy jelenleg is szerelmes: ők többnyire férfiak, nősek és a 18-34 éves korosztályhoz tartoznak, míg a nők és a nőtlen férfiak, és persze a hatvanon felüliek többsége nem szerelmes.

Az ortodox egyház tavaly bírálta az ortodox kultúrától idegen ünnep terjedését, s több nyilatkozó idén is felhívta a figyelmet arra, hogy a Bálint-nap katolikus ünnep, továbbá hogy Szent Bálintnak, a hajdani keresztény mártírnak alighanem semmi köze nem volt a szerelemhez. Az oktatási minisztérium illetékese azt mondta: ha a Bálint-nap csak kicsit is hozzájárul a családi, és általában az emberi kapcsolatok kulturáltságának térhódításához, ám legyen. Ugyanakkor hozzátette: mégis előnyben részesítenék az orosz ünnepek, így Szent Péter és Fevronyija napjának népszerűsítését.

Péter Murom fejedelme volt a XIII. században, s feleségével, Fevronyijával az egymás iránti szerelem és hűség példaképeiként tisztelték őket. Idős korukban mindketten kolostorba vonultak és egyazon órában haltak meg. Noha külön sírba temették őket, a legenda szerint azonban földi maradványaik csodálatos módon mégis egymás mellé kerültek, ezért együtt temették el őket újra. Az ortodox egyház 1547-ben avatta őket szentté, és Szent Péter és Fevronyija napját első ízben tavaly július 8-án ünnepelték meg Muromban.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben