Sztárépítész betontemplomával ünnepel a földrengés után újjászületett város

Létrehozás: 2009. április 27., 11:20 Legutolsó módosítás: 2009. április 27., 11:21

Folingo – Holnap délelőtt avatják fel Olaszország gyönyörű új kortárs templomát az umbriai Folignóban. A világhírű sztárépítész, Massimiliano Fuksas kettős betontömbje a legtisztább mértani formákkal teremt meghitt szakrális teret a korábbi földrengés után újjászületett városban. Forrás: hg.hu

Massimiliano és Doriana Fuksas még 2001-ben nyerte meg az olaszországi püspöki konferencia új templom építésére meghirdetett pályázatát. A vallási központnak is otthont adó komplexum az absztrakcióig lecsupaszított, rendkívüli jelképi erővel bíró spirituális betonépítészet legnemesebb hagyományait idézi kortárs módon, a modernista úttörő Le Corbusier és a friss Pritzker-díjas Peter Zumthor szakrális alkotásainak mintájára.

A csupa hatszögletű síkidomból, illetve hatlapú mértani testből építkező Szent Pál-templom masszív tömbje két dobozszerűen egymásba helyezett elemből áll, amelyek három templomhajót képeznek. A külső komponens viasszal kezelt, egyszerre nyers és sima betonfelületét szépen ellenpontozza az elforgatva aláfüggesztett, könnyed belső cementhasáb.

A kettős tömb nemcsak izgalmas térszerkezetet, hanem meghitt és transzcendens hangulatot teremt a liturgiához és az imádsághoz. A masszív külső betonidom a maradandóságot, míg a légies, szinte súlytalannak tetsző belső tér az emelkedettséget hangsúlyozza. Az oldalhajókat a központi hasábot alátámasztó és az enteriőrt mesterien megvilágító függőleges tartóelem köti össze; a trapéz és rombusz alakú vágott nyílások különleges szórt fényhatást biztosítanak.

A természetes és a mesterséges világítás között Maurizio Nannucci installációja sző kapcsolatot: a képzőművész neonbetűkből kirakott lámpasora bibliai idézeteket formáz. Fuksas irodája a bejáratnál is szokatlan megoldást alakított ki, ugyanis a 2200 négyzetméteres alapterületű Szent Pál-templomot egy gyalogoshídon és ösvényen keresztül lehet megközelíteni a hagyományos lépcsősor helyett. Az építészek ezzel is a templomudvar jelentőségét és közösségi funkcióját akarták kiemelni. Enzo Zucchi hatalmas, cementből és hófehér carrarai márványból készült sztélét emelt a templom mellett, amely tizenhárom és fél méteres magasságával maga is építészeti elemmé válik. A belső tér berendezését szintén Fuksasék jegyzik, míg a Kereszt 14 stációja Mimmo Paladino munkáját dicséri.

Massimiliano és Doriana Fuksas folignói szakrális épületével újabb kiemelkedő és helyérzékeny alkotást mondhat magáénak. Az építésztervező házaspár többek közt Milánó új vásárvárosával, Mainz történelmi központjának vegyes hasznosítású házával és a kínai Shenzhen óriásrepülőterével hívta fel magára a közfigyelmet. Strasbourgba tervezett vérvörös színű Zénith koncertcsarnokukat idén az Európai Unió legrangosabb építészeti elismerésére, a Mies van der Rohe-díjra jelölték.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben