Sajtótájékoztató Kirill patriarcha konstantinápolyi látogatásának eredményeiről

Létrehozás: 2009. július 20., 09:38 Legutolsó módosítás: 2009. július 20., 09:39

Moszkva – 2009. július 7-én Hilarion volokolamszki érsek, a Moszkvai Patriarchátus Külső Egyházi Kapcsolatok Osztályának vezetője és Nyikolaj Balasov atya, az Osztály helyettes vezetője sajtótájékoztatón számolt be Őszentsége Kirill patriarcha konstantinápolyi és ankarai útjának eredményeiről. Forrás: szimandron.hu

„A látogatás eredményei meghaladták a legmerészebb várakozásainkat is, és Konstantinápolyt fényes és reményteljes hangulatban hagytuk el” – jegyezte meg Hilarion érsek, aki tájékoztatta az újságírókat a Konstantinápolyi és a Moszkvai Patriarchátusok közötti kétoldalú kapcsolatok vitás kérdéseiről. Ezek közé tartozik az Észtországban kialakult bonyolult helyzet, amely annak következtében jött létre, hogy a Konstantinápolyi Patriarchátus 1996-ban párhuzamos egyházi struktúrát hozott létre az országban, valamint a bonyolult ukrajnai helyzet, amelybe az Egyetemes Patriarchátus többször próbált különféle módokon beavatkozni; komoly véleménykülönbségek mutatkoznak a diaszpóra lelkipásztori ellátásának kérdésében és az autokefalitás adományozásának kérdésében.

Ez a látogatás volt Kirill patriarcha első hivatalos külföldi útja, és azért irányult Konstantinápolyba, mert az Egyetemes Patriarchátus foglalja el az első helyet a Helyi Orthodox Egyházak diptichonjában. Azonban a látogatás messze meghaladta a megszokott protokollesemény kereteit – hangsúlyozta Hilarion érsek. „Lényegében új fejezetet nyitott a Konstantinápolyi és a Moszkvai Patriarchátusok közötti kapcsolatokban, sőt összességében az orthodox-közi kapcsolatokban, valamint az Orosz Egyház külkapcsolataiban. A látogatás a konfrontáció korszakából az együttműködés korszakába való átmenetet jelenti” – véli Hilarion érsek, a Moszkvai Patriarchátus külső kapcsolataiért felelős főpap.

A megbeszélések során Kirill patriarcha javaslatot tett Bartholomeosz patriarchának a kapcsolattartás és együttműködés kölcsönös bizalom és segítségnyújtásra alapuló új formájának létrehozására. „Tehát azokat az véleménykülönbségeket, amelyek léteznek közöttünk, nyílt és rendszeres dialógus útján kell rendelkeznünk, emlékezvén arra, hogy e dialógusban nem lehetnek győztesek és legyőzöttek” – folytatta az érsek. „Ennek olyan dialógusnak kell lennie, amely a két fél álláspontjának figyelembe vételével segíti megoldani a problémákat.” A nehéz helyzetekből való kiutak keresése kétoldalú találkozók útján is folytatódni fog.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben