Római kori katonai fürdőt találtak Jeruzsálemben

Létrehozás: 2010. november 24., 15:59 Legutolsó módosítás: 2010. november 24., 16:02

Jeruzsálem – Izraeli régészek római kori fürdőt tártak fel, amit valószínűleg a második jeruzsálemi templomot leromboló tizedik légió katonái használtak – jelentette be hétfőn az Izraeli Régészeti Hatóság. Forrás: CNN, atv.hu

A meglepő felfedezés helyszínén megtalálták a római tizedik légió jelét, és egy kutya lábnyomát is. A feltárást vezető Ofer Sion szerint az állat valószínűleg egy katonáé lehetett. „Az állat nyoma véletlenül, vagy szándékosan, viccből is odakerülhetett” – tette hozzá. A régészek nem számítottak arra, hogy római építményt találnak a zsidó negyedben, ahol éppen egy mikve, azaz rituális fürdőhely építése folyt. „A tizedik légió katonáinak jele a tetőcserepeken és a sártéglákon eredeti pecsétnyomataként látható, ami azt bizonyítja, hogy a fürdőt ők építették” – magyarázta. „Úgy tűnik a fürdőt az i.e. 135-ben a Bar-Kochba felkelés leverése után itt elszállásolt katonák használták, mikor megalapították a pogány várost, Aelia Capitolinát” – magyarázta a régész.

Az épületben található több, egy medence oldalában kialakított fürdőkád, és egy vízvezeték a medence feltöltéséhez, a padlót pedig fehér mozaik csempék burkolják. „Terrakotta mennyezeti díszcsempék százait találtuk a medence padlózatán, ami azt mutatja, hogy az egész építményt beburkolták” – tette hozzá. A fürdő díszcsempéibe belenyomták a tizedik légió latinul tengerszorosra utaló „fretensis” jelzését – LEG X FR (latin). A feltárt lelet azt is mutatja, hogy a katonai tábor, amit azért hoztak létre, hogy Izraelt római uralom alatt tarthassák, nagyobb volt, mint korábban gondolták – hangsúlyozta egy másik szakértő.

 „A zsidónegyedben folytatott kiterjedt régészeti ásatások ellenére eddig még egy épületet sem találtak, ami a római légióhoz tartozott volna” – közölte Yuval Baruch jeruzsálemi régész. „A hasonló leletek hiánya arra engedett következtetni, hogy a Jeruzsálem lerombolása után létrehozott római Aelia Capitolina, kicsi és jelentéktelen város lehetett” – magyarázta. „De az 1800 éves fürdő feltárása az elmúlt évek más felfedezéseivel együtt azt mutatja, hogy a város lényegesen nagyobb lehetett, mint ahogy azt korábban becsültük” – tette hozzá.  „Rendkívül értékkel bír”, hogy megismerhetjük a hajdani római települést, mivel abban az időben ez a város határozta meg Jeruzsálem történelmi falainak és kapuinak elhelyezkedését” – hangsúlyozta a régész.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben