Riccardo Di Segni római főrabbi: A pápalátogatás a testvériség jegyében zajlott

Létrehozás: 2010. január 20., 12:40 Legutolsó módosítás: 2010. január 20., 12:43

Róma – Hangsúlyozni kívántam a testvériség bibliai témáját, mert a Biblia, közös gyökerünk, azt magyarázza, hogy a testvériség szoros, de bonyolult kapcsolat – nyilatkozta a Vatikáni Rádiónak a rómia főrabbi. Riccardo Di Segni hozzátette, hogy a bibliai út a testvérek közötti viszálytól a kiengesztelődésig, a kibékülésig vezet el. Ez jelképesen jól kifejezi azt az utat, amelyen sok nehézség között, de nagy jóakarattal a zsidók és keresztények járnak. Forrás: Magyar Kurír

A jelenlegi pillanat kihívása, hogy a két vallás hívei megtalálják a közös örökség dimenzióit, hogy erőteljes békeüzenettel forduljanak a világ felé. Ahol a zsidóság kisebbségben van, ott nyílt problémát jelent kulturális örökségük megismertetése a többséggel – mondta a római főrabbi.

Hozzátette: a vasárnapi pápalátogatás egyáltalán nem volt magától értetődő. Nehéz volt megvalósítása, végül mégis eredményes lett. Arra a kérdésre, hogy a találkozót követően mi várható a zsidók és keresztények közötti párbeszédben, a római főrabbi úgy válaszolt: „azt hiszem, hogy szilárd pontot jelent a légkör, a problémák megoldásának lehetősége. Nincs varázspálcánk, de fontos kölcsönös készségünk a párbeszédre”.

XVI. Benedek pápa január 17-én harmadik alkalommal járt zsinagógában; először 2005-ben Kölnben, majd 2008-ban New Yorkban kereste fel a zsidóság istentiszteleti helyét. A Szent Péter-bazilikától mindössze pár kilométerre fekvő zsinagógába, a római zsidóság központjába vezető rövid útja nagy jelentőséggel bír. Jacques Maritain, XX. századi francia konvertita filozófus a következőket írta: „csak akkor lehet az emberiség gyógyulásáról beszélni, ha majd a zsinagóga és az egyház kiengesztelődnek egymással”.

A pápalátogatás emlékére olajfát ültettek el a római zsinagóga kertjében, annak reményében, hogy a találkozó sok gyümölcsöt terem majd a zsidók és a keresztények közötti egyetértés és barátság terén. De nem feledkeztek meg a muzulmánokról sem: a zsinagógában jelen volt az olasz iszlám közösség küldöttsége, jelezve a három egyistenhívő vallás közös vonásait – olvasható a Vatikáni Rádió honlapján.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben