Pavle marad a szerb egyházfő

Létrehozás: 2008. november 16., 13:33 Legutolsó módosítás: 2008. november 16., 13:35

Belgrád - Mivel a szerb patriarchát 2007. novembere óta egy belgrádi katonai kórházban ápolják, ezért ő betegségére hivatkozva, 2008. október 24-én lemondott tisztségéről. A Szerb Ortodox Egyház Szabályzata szerint a kérelmet a Főpapi Zsinatnak kell elfogadnia, amelynek őszi ülésszaka november 11-én kezdődött. Azonban a a Főpapi Zsinat tagjai nem szavaztak Pavle patriarcha kérelméről, hanem döntést hoztak, hogy élete végéig ő maradjon a Szerb Ortodox Egyház elöljárója. Forrás: reformatus.hu / Magyar Hírlap

Újabb fordulatot vett a szerb pravoszláv egyház (SPC) irányításáért folyó és az egész főpapságot megosztó küzdelem: a magatehetetlensége miatt lemondott pátriárka tegnap elfogadta a szent szinódus döntését, és folytatja a szolgálatot. A 94 éves főpap több mint egy éve nem mozdult ki betegszobájából, és a múlt hónapban aláírta a visszavonulására vonatkozó kérelmet, ám ennek hitelességét többen megkérdőjelezik.

Szerdán több száz tüntető vonult fel a SPC székháza előtt, és követelte visszatérését. Egyházi körökben úgy tartják, hogy az új fejlemény a SPC trónjára pályázó, Nyugat-ellenes Amfilohije montenegrói-tengermelléki püspök vereségét jelenti, és állítólag ő vette rá Pált a lemondásra. A radikális nézeteiről ismert és a háborús bűnös szerb tábornokokat támogató Amfilohije azonban nem kapott többséget a szinódusban, ezért kénytelen volt beleegyezni a pátriárkaválasztás elodázásába.

A halasztás riválisának, a semmivel sem kevésbé radikális Artemije raskai-koszovói püspöknek kedvez. Pál pátriárkát szent férfiként emlegetik szerénysége miatt, noha valójában igen nagy befolyást gyakorolt nemcsak a hívekre, hanem a politikusokra is Szerbiában, Koszovóban és Boszniában is. Az általa vezetett SPC a háború alatt a legszélsőségesebb nacionalista és militarista vezetők mellett sorakozott fel.

Az ortodox egyház körüli fejleményeket politikai berkekben is élénk figyelem kíséri. A radikálisok szóvivője tegnap azzal vádolta Boris Tadic elnököt, hogy nyomást gyakorol a püspökökre, és beavatkozik a pátriárkaválasztásba.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben