Női rabbit avattak Berlinben

Létrehozás: 2010. november 08., 12:59 Legutolsó módosítás: 2010. november 08., 13:05

Berlin – Annak idején Regina Jonas rabbivá avatásával Németországban és világszerte történelmet írt – ám ez a történet Auschwitzban hamar végetért. Most Alina Treiger vállalta a feladatot, hogy nyomdokaiban lépjen. Forrás: The Guardian, mindennapi.hu / Fülöp Viktória

Jonas rabbi számára tiltott volt a prédikáció a berlini zsinagógákban. A nácik 1942-ben deportálták Theresienstadtba, élete 42 évesen az auschwitzi gázkamrákban ért véget. Élettörténete javarészt feledésbe merült, utódja beiktatásáig a német zsidóság számára Jonas neve pusztán egy történelemkönyvi lábjegyzetet jelentett.

A most felavatott Alina  Treiger saját élettörténete is összefonódott a XX. századi Európa történelmével.1979-ben született az ukrajnai Poltawa városában. Zsidó gyökereivel már fiatal lányként tisztában volt, apjának a kommunista hatóságok megtiltották, hogy továbbtanulhasson és gyári munkára kényszerítették – pusztán zsidó származása miatt.

Treiger egy kis bőrönddel a kezében, nyelvtudás nélkül érkezett Németországba 2001-ben. Most 31 éves korában, a világ minden tájáról Berlinbe összesereglő rabbik és a német elnök, Christian Wulff jelenlétében iktatják tisztségébe.

Az új női rabbi ugyanazokat a jogokat és kötelességeket vállalja, amelyeket férfi társai is, ellentétben elődjével, Jonas rabbival, akinek 1935-ben felavatásakor jogait kizárólag a vallástanításra korlátozták.

Treiger öt évig készült beavatására. Ennek megítélésében a férfi és női munkatársai  közt a mai napig megosztottság tapasztalható. „Míg az imasálat, a tallitot viselő férfit automatikusan rabbinak tekintik, az ugyanolyan viseletet magukra öltő nőket mindmáig gyakorta nem ismerik el rabbiként. Amikor bejelentettem, hogy rabbi leszek, az emberek gyakran megdöbbentően reagáltak. Sokan elképzelhetetlennek tartják, hogy egy nő képes egy közösség etikai és vallási kérdéseiben döntést hozni és prédikációkat tartani."

Németország liberális szemináriumait megszüntették a holokauszt során, így mivel az ortodox zsidóság nem fogadja el a női rabbik működését, a nők számára nem volt hely, ahol tanulmányaikat folytathassák, egészen addig, míg az ország első liberális rabbiképzője Potsdamban 1999-ben megnyitotta kapuit,

Az első hivatalosan is beiktatott női rabbi Oldenburgban kezdi majd meg működését, egy olyan liberális zsidó közösséget vezetve, melynek tagjai javarészt a régi szovjet tagköztársaságokból emigráltak. Alina Treiger rabbi egy új mozgalom úttörőjének számít. Reményei szerint a mozgalom második hullámaként 2012-ben újabb követőit avathatják majd fel Németországban.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben