Nemzetközi börtönlelkész kongresszust tartottak Bécsben

Létrehozás: 2009. szeptember 25., 10:50 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 25., 10:51

Bécs – A bécsi Protestáns Akadémia, az IPCA= a Börtönlelkészek Világtársulata és az Osztrák Igazságügyi Minisztérium közös szervezésében szeptember 21-25. között nemzetközi börtönlelkész kongresszust tartanak Bécsben, az Albert Schweizer Hausban. Forrás: reformatus.hu

A kongresszus fő témája: Emberkép a büntetőjogban. A hétfői ünnepélyes megnyitón az osztrák igazságügyi miniszter képviseletében dr. Franz Plöchl főügyész, az Osztrák Igazságügyi Minisztérium Büntető-, és Kegyelmi Ügyek vezetője köszöntötte a nemzetközi társaságot.

A konferencia szervezője, dr. Matthias Geist evangélikus börtönlelkész, a konferencia koordinátora üdvözlő beszédében örömének adott hangot afölött, hogy a börtönlelkészi szolgálat helyén van az osztrák büntetés-végrehajtásban, s minden felekezettel, valamint a zsidó és a muszlim közösséggel együtt végzi a lelkigondozást az osztrák börtönökben.

A kongresszust köszöntötte dr. Michael Bünker osztrák evangélikus, dr. Franz Scharl katolikus püspök is. A katolikus börtönlelkészek nemzetközi bizottságának, az ICCPPC-nek a köszöntését az elnök nevében M. Pieczkowski bécsi katolikus börtönlelkész adta át. Az IPCA európai ágának nevében a Folytatólagos Bizottság elnöke, Wim Timmer holland lelkész szólt.

Az este során a bécsi Bach Zeneiskola növendékeinek fagott-együttese kötötte össze elragadó zenei játékával az egyes részeket. Még a megnyitó estéjén tartotta meg nagyszabású teológiai előadását dr. Ulrich H.J. Körtner grazi protestáns rendszeres teológiai professzor „Szükség van büntetésre? Emberkép és büntetőjog teológiai szempontból” címmel. Az eddigi előadások témakörei: kockázatmenedzselés és keresztyén etika; szubkultúrák a börtönrendszerben; konfliktusok és igazságosság teológiai perspektívából; büntető társadalom – a társadalom büntetése; a társadalom és a fogvatartottak, illetve hozzátartozóik jogai; emberkép és emberi jogok – a büntetés-végrehajtás ellenőrzése; a szabadság mint emberi jog – lehetséges-e börtön nélküli társadalom?

Az előadók Németországból, Ausztriából, Belgiumból, Dániából, Angliából jöttek. A Folytatólagos Bizottság megtárgyalta annak lehetőségét, hogy a következő európai IPCA találkozóra 2012-ben Romániában, a román ortodox egyház szervezésében kerül sor.

Az ülésen a magyar protestáns börtönlelkészi szolgálatokat dr. Békefy Lajos dunaújváros-pálhalmai református börtönlelkész képviselte.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben