Nem szavazták meg a kötelező vallásoktatást Berlinben

Létrehozás: 2009. április 27., 11:55 Legutolsó módosítás: 2009. április 27., 11:56

Berlin – Továbbra sem lesz kötelező a vallásoktatás a berlini állami iskolákban. Az önálló tartománynak számító német fővárosban vasárnap tartott népszavazáson ugyanis a szavazópolgárok többsége a Pro Reli társadalmi szervezet erre vonatkozó kezdeményezése ellen szavazott. Forrás: MTI

A Pro Reli törekvését támogatásukról biztosították a konzervatív pártok, a liberálisok, továbbá a katolikus és evangélikus egyházi szervezetek, a zsidó közösség és egyes muzulmán tömörülések. A referendum előestéjén Angela Merkel kancellár is arra szólított fel, hogy a vallásoktatás kötelező legyen. Ennek ellenére ehhez nem született meg a szükséges számú szavazat. Így a fővárosi iskolákban továbbra is az etika marad kötelező tantárgy, míg hittan változatlanul fakultatív tárgyként vehető fel.

Az önálló tartománynak számító német fővárosban – a legtöbb német tartománytól eltérően – 2006-tól az etika a kötelező tantárgy, mégpedig az iskolák hetedik osztályától. Ennek hátterében egy 2005 februári merénylet áll, amikor Berlinben a nyílt utcán saját öccse lőtt le egy huszonhárom kurd származású lányt, mert a családdal együtt úgy ítélte meg, hogy az nem igazi muzulmánként, hanem „németként” viselkedett. A főváros baloldali vezetése ezt követően határozta el, hogy a kötelezővé teszi az etika oktatását abban a reményben, hogy az elősegíti a különböző kultúrák, illetve nemzetiségek közötti párbeszédet, az értékekről, a vallásról, a szexualitásról, valamint a toleranciáról való vitát.

A Pro Reli és támogatói ezzel szemben azzal érveltek, hogy az etika kötelező tárgyként való hatósági elrendelése közvetve az egyén jogainak korlátozását jelenti, s a tényleges értékközvetítésre a vallásoktatás nyújt lehetőséget. Az alkotmány szerint egyébként a legtöbb tartományban a vallásoktatás számít kötelező tárgynak, ez alól csak Bréma, Brandenburg és Berlin számít kivételnek.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben