Nagy-Britanniába érkezett a pápa

Létrehozás: 2010. szeptember 17., 08:49 Legutolsó módosítás: 2010. szeptember 17., 08:52

London – Több hónapos előkészítés és heves viták után megérkezett csütörtökön Nagy-Britanniába a pápa, aki négy napot tölt el a szigetországban, olyan időszakban, amikor a pedofilbotrányok sora miatt alaposan megrendült a római katolikus egyház tekintélye. A protestáns Angli és a katolikus egyház közötti több évszázados ellentét miatt jelképesen a skóciai Edinburgh-ban szállt le a pápa gépe, mert az anglikán egyház feje, II. Erzsébet királynő ottani rezidenciájában fogadja majd XVI. Benedeket. Forrás: MNO, HírTV, MTI, hvg.hu, FH

Az AFP értesülése szerint a pápai látogatáshoz hűvös távolságtartással viszonyul sok brit, amit az is mutat, hogy a vizitre kiadott jegyek közül több ezret nem tudtak eladni a szervezők. A pápa egyébként boldoggá avatja majd John Henry Newman ismert angol teológust, aki 1845-ben nagy feltűnést keltett, amikor az anglikán vallásról áttért a katolikus hitre. Akárcsak 2007 decemberében Tony Blair akkori brit miniszterelnök, akinek lépése sok britet meghökkentett.

Edinburgh az első állomás

Korábban mindössze egyszer járt pápa brit földön, 1982-ben, XVI. Benedek közvetlen elődje, II. János Pál személyében. Az a látogatás azonban nem minősült „államinak”, mivel II. János Pál pápa akkor nem a brit uralkodó vendégeként érkezett Nagy-Britanniába; útja hivatalosan lelkipásztori látogatás volt.

A 83 esztendős XVI. Benedek az Alitalia olasz légitársaság különgépével érkezett az edinburghi repülőtérre, ahol II. Erzsébet királynő férje, a 89 éves Fülöp edinburghi herceg jelent meg fogadására. A gép pilótafülkéjének ablakában a leszállás után a brit, valamint a vatikáni zászló lobogott.

Nagy-Britannia helytállt a II. világháborúban

A német pápa a katonai tiszteletadás mellett lezajlott fogadtatáson elmondott beszédében kiemelten szólt arról a helytállásról, amelyet „Nagy-Britannia és vezetői" annak idején a náci Németországgal szemben tanúsítottak, azzal a náci Németországgal szemben, amely „száműzni akarta Istent a társadalomból". Az egyházfő felhívta ugyanakkor Nagy-Britanniát arra is, hogy szálljon szembe „a világiasság agresszívabb megnyilvánulásaival", és szólt a XX. században tapasztalt „ateista szélsőségességről" is.

XVI. Benedek a fogadtatási ceremónia után, a már korábban Nagy-Britanniába szállított üvegfalú pápamobilon végighajtatott Edinburgh belvárosán, amelynek főútvonalai mentén tízezrek sorakoztak fel üdvözlésére.

A pápai konvoj az edinburghi Holyrood House palotához, a brit uralkodó hivatalos skóciai rezidenciájához hajtatott. Az ezüst színű, elsötétített ablakú Jaguarral érkező XVI. Benedek pápát az ősi kastély parkjában II. Erzsébet királynő személyesen üdvözölte, és a katolikus egyházfő hivatalos fogadtatására megjelent Alex Salmond skót kormányfő, Nick Clegg brit miniszterelnök-helyettes és Rowan Williams, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási méltósága is.

Agresszív ateizmus

A hosszú hónapok munkájával gondosan előkészített látogatást kínos incidens árnyékolta be. Walter Kasper bíboros, a pápa egyik közeli munkatársa, aki a Vatikánban a kereszténység egységéért felelős testület vezetője volt a legutóbbi időkig, a Focus című német hírmagazinnak adott, éppen az egyházfő érkezésének előestéjén megjelent – a csütörtöki brit sajtó által nagy terjedelemben idézett – interjúban azt mondta: Nagy-Britanniában „agresszív ateizmus” uralkodott el, és ha „az ember leszáll a londoni Heathrow repülőtérre, az az érzése támad, hogy egy harmadik világbeli országba érkezett”.

Vatikáni illetékesek igyekeztek kisebbíteni és magyarázni a bíboros kijelentéseit, Kasper ugyanakkor – aki tagja lett volna a pápai küldöttségnek – az utolsó pillanatban kimaradt a kíséretből.

Ami még terv

A pápa a vasárnapig tartó látogatás során felkeresi Glasgow-t, Londont és Birminghamet, és több nagyszabású szabadtéri rendezvényen vesz részt.

Nem hivatalos londoni értesülések szerint XVI. Benedek személyes jellegű találkozón fogadja az egyházi személyiségek által elkövetett korábbi visszaélések áldozatainak egy csoportját is. Az egyházfő erre – útban Nagy-Britannia felé, a BBC-nek a repülőgépen nyilatkozva – utalást is tett, kijelentve: lelki támogatást kíván nyújtani a visszaélések elszenvedőinek. A BBC beszámolója szerint a pápa hozzátette: "hatalmas személyes sokként" élte meg a katolikus papok által gyermekek sérelmére elkövetett visszaélések botrányát.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben