Melanchthonra emlékeztek a német protestánsok

Létrehozás: 2010. április 20., 14:44 Legutolsó módosítás: 2010. április 20., 14:46

Wittenberg – Az Németországi Protestáns Egyház (EKD) a wittenbergi Vártemplomban rendezett ünnepen emlékezett meg a 450 éve elhunyt reformátorról, Philipp Melanchthonról (1497-1560). Forrás: evangelisch.de, evangelikus.hu

Az alkalmon az egyházak és a potilika képviselői is részt vettek, többek között a szövetségi kancellárasszony, Angela Merkel és Sachsen-Anhalts miniszterelnöke, Wolfgang Böhmer. Ez EKD Tanácsának jelenlegi elnöke, Nikolaus Schneider beszédében Melanchthon aktuális jelentőségét emelte ki, amely az egyházak együttműködését hangsúlyozza, valamint az iskolai kétzés jogosságának szükségességét.

Angela Merkel jelenléte nem volt zökkenőmentes, hiszen a vulkánkitörés miatt kialakult szmog az ő hivatalos kötelezettségeinek teljesítését is nehezítette az elmúlt időszakban. A kancellárasszony azonban méltató beszédében hangsúlyozta, hogy egy ilyen eseményről, amikor a németek nagy tanítómesterét ünneplik, maga a kancellár semmiképpen nem hiányozhat.

„Képzést mindenki számára” – így foglalhatnánk össze Melanchthon üzenetét a ma embere számára – mondta Merkel és a történelem egyik legnagyobb képzési reformerének nevezte a teológus reformátort.

A Brettenből származó professzor merkel szerint még a kegyességet is a képzésnek rendelte alá, de ez alaposan megkérdőjelezhető, hiszen Melanchthontól számos imádság maradt fenn, így tudjuk, hogy meglehetősen spirituális ember volt. A képzés is mindig a hit szolgálatában állt nála, hiszen véleménye szerint csak egy képzett ember lehet valóban, igazán vallásos. A kancellár asszony szerint a Melanchthon által is hangsúlyozott képzés fontos a gazdaság és a demokrácia számára is.

Beszéde után a rajnai elöljáró, Nikolaus Schneider ecsetelte a zseniális wittenbergi ellentétpárost: a harcos Luthert és a diplomata Melanchthont, méltatva ez utóbbi ökumenikus szenvedélyét:

„A hídépítők protestáns kontextusban tapasztalják, hogy nem mindig megfelelő értékbecslés történik velük szemben” – intett óva Schneider, aki aztán a politika rovására írta azt, hogy nem megfelelő rendszerek épültek ki az oktatás területén. Véleménye szerint a kisgyermekkori nevelési- és oktatási intézményeket fejleszteni kellene, a felekezeti vallásoktatást forszírozni kellene, valamint az eliképzés és az általános képzés közötti szakadékot is át kellene hidalni.

A Sachsen-Anhalt-i miniszterelnök Wolfgang Böhmer (CDU) ismegemlékezett ezután a reformátorról és szenvedélyes elkötelezettségéről az emberek képzése területén. Vissza a forrásokhoz – hangsúlyozta Melanchthon és persze Böhmer is, aki elmondta, hogy a Luther-városok az UNESCO-listán különleges helyet foglalnak el és több pénzt fognak kapni ezek a helyek a turizmus elősegítésére. A miniszterelnök azonban szégyenletesnek nevezte, hogy így a hit szinte háttérbe szorul. Wittenbergben a lakosság 15 százaléka tagja valamely egyháznak és ezen változtatni kell.

A regensburgi katolikus püspök Gerhard Ludwig Müller helyettesítette az alkalmon Robert Zollitsch érseket. Üdvözlő szavaiban hangsúlyozta, hogy Melanchthon mennyire nem akarta az egyházszakadást és Müller elképzelései szerint a reformátor a keresztség és az úrvacsora mellett a gyónást és a papszentelést is a szentségek közé sorolta. Müller ezzel mintegy meg is előlegezte aztán Melanchthonnak azt, hogy a mennybe került. A katolikus püspök végül megragadta az alkalmat, hogy mindenki hívogasson a müncheni Ökumenikus Egyházi Napokra, amit májusban rendeznek.

A televíziótársaságok is közvetítették az alkalmat a Vártemplomból.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben