Klímacsúcs: Nem lesz megállapodás? – Óriási árat fizetünk!

Létrehozás: 2009. december 17., 13:51 Legutolsó módosítás: 2009. december 17., 13:54

Koppenhága – Nem sikerül átfogó éghajlatvédelmi megállapodást kidolgozni a koppenhágai ENSZ klímakonferencián a házigazda dán kormány szerint. A 12 napos tárgyalássorozat végére csupán részletkérdésekben juthat egyetértésre a 192 küldöttség a házigazdák helyzetértékelése szerint. A tudósítások szerint a házigazdák most már csak arra törekednek, hogy a pénteken véget érő konferencián elfogadjanak egy zárónyilatkozatot. A zárt ajtók mögött tartott csütörtök éjszakai tárgyalásokon a brazil és a kínai delegáció közölte, hogy kiszállnak az egyeztetési folyamatból. Egy kínai küldött a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy átfogó egyezmény helyett „valamiféle rövid politikai nyilatkozatot" kellene elfogadni. Forrás: MTI

Hivatalos forrásból egyelőre nem erősítették meg az értesülést, Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök környezetéből származó információk szerint azonban a házigazdák már nem tervezik, hogy újabb megállapodás-tervezettel terelik a tárgyalásokat a megállapodás irányába, hanem szabad utat engednek a folyamatoknak.

Borúlátó Angela Merkel német kancellár is

Felmérhetetlen árat fizet a világ, ha nem sikerül megállapodásra jutni a koppenhágai klímakonferencián – figyelmeztetett csütörtökön a német kancellár.

Angela Merkel a német parlament alsóházában, a Bundestagban elmondott rendkívüli kormánynyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a kudarc nem engedhető meg, és reményét fejezte ki, hogy az állam- és kormányfők az utolsó két napon mindent megtesznek a siker érdekében.

A kancellár az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatban konkrét kötelezettségvállalásra szólította fel mindenekelőtt az Egyesült Államokat és Kínát, továbbá Indiát. Kormánya álláspontját ismertetve kijelentette, hogy a globális felmelegedés megfékezése érdekében általánosan kötelező érvényű megállapodásra van szükség. Hangsúlyozta, hogy a korábban meghatározott célkitűzést, azaz a 2 Celcius foknál magasabb általános felmelegedés elkerülését mindenképp el kell érni.

Merkel csütörtökön délután utazik Koppenhágába, hogy több mint 110 állam- és kormányfővel együtt részt vegyen a klímacsúcs utolsó két napján. A dán fővárosból érkező híreket kedvezőtlennek minősítette, utalva arra, hogy az eddig történtek alapján csekély az esély a megállapodásra. A kancellár ugyanakkor a leghatározottabban – figyelmeztetett arra: ha a klímaváltozás káros következményeinek megakadályozása érdekében nem sikerül megállapodásra jutni, a világnak rendkívül súlyos - egyelőre még felmérhetetlen – árat kell fizetnie a kudarcért. Elismerte, hogy a környezetvédelem pénzbe kerül, de hangsúlyozta: ha a világ nem cselekszik, a keletkezett károk miatt mindennek többszörösét kell majd kifizetnie.

A kancellár ugyancsak fontosnak nevezte, hogy előzetes megállapodás jöjjön létre az üvegházhatású gázok kibocsátásának 50 százalékos csökkentéséről 2050-ig, mégpedig az 1990-es szinthez képest. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ennél rövidebb távú célokra is szükség van, és emlékeztetett: az Európai Unió már előzetes kötelezettséget vállalt arra, hogy 2020-ig 20 százalékkal csökkenti a szóban forgó gázok kibocsátását. Merkel szerint a 30 százalék is reális célkitűzés lenne, ehhez azonban az szükséges, hogy más országok - köztük mindenekelőtt az Egyesült Államok és Kína - is hasonló készséget tanúsítsanak. Ennek kapcsán a kancellár a Washington és Peking részéről a csökkentésre vonatkozóan eddig elhangzott szándéknyilatkozatokat elégtelennek nevezte.

A német kormány vezetője hangsúlyozta, hogy a klímavédelem érdekében globális megállapodásra van szükség, ami nem nélkülözheti a fejlett országokat leginkább megközelítő, úgynevezett küszöbországok – mindenekelőtt Kína és India – hozzájárulásához. Emlékeztetett arra, hogy Kína a környezetszennyezés terén már lekörözte az Egyesült Államokat is. A fejlett ipari országok készek pénzügyi támogatást nyújtani a küszöbállamok szükséges erőfeszítéseihez – erősítette meg Merkel.

Végezetül a német kancellár alapvető célkitűzésnek nevezte, hogy a Koppenhágában remélhetőleg megszülető előzetes egyezményt mielőbb jogilag mindenkire nézve kötelező, illetve ellenőrizhető nemzetközi megállapodássá változtassák. Sürgette, hogy ennek 2010 közepéig meg kell történnie.

Mások szerint van még esély

Mások szerint van még esély

Főként az Európai Unió képviselői és nagy uniós tagállamok szorgalmazzák, hogy még Koppenhágában állapodjon meg a nemzetközi közösség az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentését szabályozó Kiotói jegyzőkönyvet felváltó új nemzetközi egyezményről. „Valóban megakadtak a tárgyalások, de továbbra is minden feltétel adott a megállapodáshoz. Már csak a politikai akarat szükséges az áttöréshez” – jelentette ki Norbert Röttgen német környezetvédelmi miniszter.

A 15. ENSZ klímakonferencia a világszervezet történetének legnagyobb szabású éghajlatváltozási tárgyalássorozata. Utolsó szakasza csütörtökön kezdődik több mint 110 állam-és kormányfő részvételével. Magyarországot Bajnai Gordon miniszterelnök képviseli.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben