Kifakadt az anglikán egyház: „tragédia lenne”, ha a választók otthon maradnának

Létrehozás: 2009. május 26., 08:50 Legutolsó módosítás: 2009. május 26., 08:52

London – Közös nyilatkozatban óvta az anglikán egyház két legfőbb vallási méltósága a brit választókat attól, hogy a képviselői költségtérítési botrány kavarta felháborodásukban a szélsőjobboldal felé forduljanak a közelgő európai parlamenti választáson. A brit szélsőjobb szerint az egyházi vezetők „nem a nép véleményének adtak hangot”. Forrás: MTI

Rowan Williams canterburyi és John Sentamu yorki érsek a szinte példátlan politikai felhangú vasárnapi megnyilatkozásban úgy vélekedett: „tragédia lenne”, ha a választók otthon maradnának, vagy a Brit Nemzeti Pártra (BNP) – a legnagyobb brit szélsőjobboldali csoportra – voksolnának a Nagy-Britanniában június 4-én esedékes EP-választáson.

A világszerte 70 millió hívőt számláló anglikán világunió két vallási vezetője szerint az EP-választásra olyan időszakban kerül sor, amikor „rendkívüli erejű vihar dúlja” a brit demokratikus rendszert, és „nagy lesz a kísértés” a jelenlegi parlamenti pártok ellen irányuló tiltakozó voksolásra.

Williams és Sentamu azonban felszólította a választókat: tanúsítsanak „nagy éberséget”, amikor arról döntenek, hogy mely pártokra szavaznak, mivel egyes pártok a jelenlegi politikai klímát a közösségek megosztására és megfélemlítésére használják ki.

A közös érseki nyilatkozat szerint alapvető fontosságú olyan képviselők megválasztása, akik a demokratikus értékekhez tartják magukat, és a közjó érdekében, a közszolgálat szellemében akarnak dolgozni.

A canterburyi és a yorki érsek az utóbbi évtizedek legnagyobb brit belpolitikai botránya közepette emelte fel szavát.

A The Daily Telegraph című vezető brit konzervatív napilap május eleje óta riportsorozatban tárja fel, hogy az alsóházi képviselők – kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt – gyakran milyen képtelen címeken vettek fel fontezreket költségtérítésként az elmúlt években.

A legmegdöbbentőbb hivatalos képviselői elszámolások között előfordult kerti medencébe való úszó kacsaház beszerzési költsége, valamint lótrágya, szökőkút díszkivilágítása, zongorahangolás és karácsonyfadísz ugyanúgy, mint vécéülőkék számlái, helikopter-leszállóhely kialakítása, illetve várároktisztítás.

Az elmúlt fél évszázad legsúlyosabb recessziójának hatásaitól rettegő brit lakosság körében hatalmas felháborodást keltett az ügy, amely egyes jogi szakértői vélemények szerint felveti a csalás gyanúját.

Máris tömeges az elfordulás nagy parlamenti pártoktól. A The Independent on Sunday – a legnagyobb liberális vasárnapi brit lap – megbízásából elvégzett, múlt vasárnap közölt országos kimutatás szerint jelenleg a választásra jogosult britek 40 százaléka nem hajlandó a parlamenti pártok egyikére sem voksolni.

A Brit Nemzeti Párt szóvivője az érsekek felhívására reagálva, vasárnap a BBC-nek azt mondta: a vallási vezetők nem a nép véleményét hangoztatják. A BNP az egyetlen párt, amely fellép „Nagy-Britannia iszlamizálódása” ellen, és a pártnak törvényes joga ellenezni a multikulturalizmust – tette hozzá.

A párt elnöke, Nick Griffin – aki ellen folyt már bírósági eljárás faji uszítás gyanújával, bár elmarasztaló ítélet nélkül – többször megfordult Budapesten is, legutóbb a Jobbik tavaly október 23-ai gyűlésén.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben