Keresztény szülőotthon lesz Jeruzsálemben

Létrehozás: 2009. június 19., 15:06 Legutolsó módosítás: 2009. június 19., 15:29

Jeruzsálem – A Francia Püspöki Konferencia Nemzeti Szolidaritási Tanácsa közel 500 000 eurót különített el a Jeruzsálem palesztin területén működő Szent József keresztény kórház javára, ahol szülőotthon kiépítését tervezik. Forrás: Magyar Kurír

A kórház Jeruzsálem keleti részén, a Sheikh Jarrah negyedben áll. Az intézménnyel szomszédos, néhány hektáros terület most még csak egy kiméretlen, gazos földdarab, de Jamil Koussa már mutatja az itt építendő szülőotthon körvonalait. Öt év várakozás után a Szent József kórház igazgatója végre zöld utat kapott az izraeli hatóságoktól a munkálatok megkezdésére – írja a La Croix.

„A szülőotthon megépítése nagy segítség lesz Kelet-Jeruzsálem lakóinak, ahol a születések száma kétszeresen meghaladja a kórházak befogadóképességét. Lehetőséget szeretnénk teremteni a keresztény nők részére, hogy keresztény szülőotthonban hozhassák világra gyermekeiket” – mondja az Egyesült Államokban végzett Jamil Koussa. A keresztények tömeges elvándorlása miatt aggódó kórházigazgató nagy lehetőséget lát a Szent Városban építendő szülőotthonban. „A híveket meg kell győzni arról, hogy ne menjenek el innen. A szülőotthon 150 új munkahelyet jelent, azaz 150 családot, akiknek lesz okuk itt maradni. Ha a többi közösség is hasonlóan cselekedne, meg tudnánk oldani a kivándorlás problémáját.” Jeruzsálem keresztény lakosságát 1948-ban 30 000 főre becsülték; a számuk ma mindössze 10 000-re tehető. „Ha így megy tovább, lassan már csak a kövek fogják mutatni, hogy valaha keresztények is éltek itt.”

A palesztinok által „el-Faransi”-nak, azaz „a franciának” nevezett 73 ágyas kórházat a Szent József nővérek alapították 1954-ben, és máig ez az egyetlen katolikus kórház Kelet-Jeruzsálemben. „Folyamatosan hangsúlyozzuk Krisztus jelenlétét. A betegek értékelik a nővérek figyelmességét, ami éppoly fontos, mint maga a kezelés” – mondja Gilberte Saliba nővér, az itteni közösség vezetője és a kórház elnöke. Az intézményre az igény 2000 és 2006 között megduplázódott. Jeruzsálem lakosain kívül a kórház Ciszjordániából és Gázából is fogad palesztinokat, ahol a szakrendelés nem biztosított. „A jeruzsálemi lakosoknak van biztosításuk, de a ciszjordániai és gázai palesztinok gyakran nem tudnak fizetni. Egy agyműtét például akár 5000 euróba is kerülhet. A beteg fizet, amennyit tud, a sebész is hozzáteszi a maga részét, mi pedig álljuk a többi költséget. Senkit nem utasítunk vissza” – összegzi a nővér.

Szeretetmisszió, de pénzbe kerül. A költségek fedezésére a Szent József kórház adománygyűjtést is folytat. A szülőotthon építésére a franciaországi egyházon kívül több karitatív szervezettől is kaptak segítséget. „Szülőotthon létrehozásának mindig van értelme, hiszen itt maga az élet a cél. A jeruzsálemi keresztényeknek tudniuk kell, hogy törődünk velük, és nekünk is fontos, hogy legyen jövőjük” – mondja Philippe Brizard, a „Támogatás a Keleti Egyházaknak” szövetség elnöke. „A szülőotthon terve határokon átívelő szolidaritási mozgalmat indított el: még az Egyesült Arab Emírségek is küldött támogatást hozzá.”

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben