Katolikus reformösszefogás: A krízis még nem múlt el!

Létrehozás: 2010. október 25., 14:22 Legutolsó módosítás: 2010. október 25., 14:50

Essen – Paphiány, plébániák összevonása, gyülekezetek elhalása – a Mi vagyunk az Egyház nevű reformmozgalom Essenben tartotta következő ülését ezekről a témákról. Forrás: epd.de, jesus.de, evangelikus.hu

„A Római-Katolikus Egyházban a válság még korántsem múlt el – Sem Németországban, sem pedig a világon”– mondta Christian Weisner a belső katolikus egyházi mozgalom szóvivője az esemény előtti sajtótájékoztatón.

A szexuális erőszak témájában a püspökök nagyon vonakodóak és szeretnék az egészet elkendőzni, de nem elég ragtapaszt rakni rá, és ezzel elintézettnek vélni a dolgot. A katolikus egyháznak egyfajta pszichoanalízisre van szüksége – mondta Weisner. A szexuális erőszak mellett más érzékeny témákat, így a nők alacsonyabb rendűsége, a kényszerű cölibátus témáját is magasabb szinten kellene tárgyalni és elfogadható határozatokat hozni.

A Mi vagyunk az egyház mozgalmat 1995-ben alapították és most ünnepelték találkozójukon a megalakulás 15. évfordulóját is.

„A problémák ma azzal vannak összefüggésben, hogy a II. Vatikáni Zsinat reformjait nem hajtották végre” – mondta a würzburgi teológus, Magnus Lux, aki kritizálta a fennálló paphiányt és az összevonások miatt kialakult 40 ezer tagot számláló nagy egyházakat is, ahol a tömegben az egyén eltűnik.

„A papok és a püspökök nem urai az egyháznak, és a gyülekezeteknek, hanem szolgái” – írták végül abban a vasárnap kiadott összegzésben, amelyet a három napos ülés után fogalmaztak meg. A résztvevők fontosnak tartották azt, hogy leszögezzék: az ökumenikus közösségvállalás és a közös úrvacsora kérdése rendkívül fontos lenne a katolikus egyházban.

„Ne hagyjátok, hogy valakik irányítsanak, hanem tegyétek azt, tudatosan, amit helyesnek és keresztényinek tartotok” – követeleték a belső egyházi reform harcosai, akik szerint minden kereszténynek felelősséget kellene vállalniük a gyülekezetük életét illetően és az istentiszteleteken nem csak jelen kellene lenniük, hanem abban tevékenyen is részt kellene venniük.

A mozgalom tagjai üdvözölték a Német Katolikus Püspöki Konferencia elöljárójának, Robert Zollitschnak a kezdeményezését, aki az egyházi bizalmi válsággal foglalkozik és aki szerint a bizalmi válságot csakis párbeszéddel lehet áthidalni. A mozgalom képviselői szeretnék, ha ez a dialógus nem a gondolatok korlátozásával, hanem az eredményességre nyitottan valósulhatna meg.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben