Katedrálisért perli az államot a cseh katolikus egyház

Létrehozás: 2009. május 13., 18:49 Legutolsó módosítás: 2009. május 13., 18:50

Prága – Tovább folytatódik a cseh katolikus egyház és az állam 1992 óta tartó pere, amelynek tárgya nem más, mint az ország legismertebb szakrális emléke, a prágai Szent Vitus-katedrális. Miután a legfelsőbb bíróság márciusban egy 1954-es törvényre hivatkozva állami tulajdonnak minősítette az épületet, az egyház az alkotmánybírósághoz fordul igazáért. Forrás: hg.hu

Az 1344–től épített, de csak 1929-ben befejezett székesegyházat 1954-ben a kormány „a csehszlovák nép tulajdonának” nyilvánította. A templom mindenkori működtetője, a cseh római katolikus egyház a csehszlovák állam felbomlása óta pereskedik a tulajdonjogért. Az alsóbbrendű bíróságok korábban több fokon is az ő javukra döntöttek, ám a Legfelsőbb Bíróság mostani verdiktje az 1954-es törvényre hivatkozva megsemmisítette a korábbi ítéleteket, és kijelentette: az épület igenis állami tulajdon.

A Szent Vitusról elnevezett prágai egyházmegye vezetője, Miloslav Vlk kardinális megkérdőjelezte a döntés jogosságát, arra hivatkozva: a döntést hozó bíró, Frantisek Istvanek 1989 előtt a Csehszlovák Kommunista Párt tagja volt. Az egyház szóvivője útján jelezte: tovább harcol a prágai érsekség főtemplomaként használt, számos cseh történelmi személyiség végső nyughelyéül szolgáló épület tulajdonlásáért.

Budapest két legfontosabb templomával kapcsolatban néhány évvel ezelőtt az Orbán-kormány rendezte a tulajdonjogot: 1999-ben a budavári Nagyboldogasszony(ismertebb nevén Mátyás)-templomot, 2001-ben a Szent István-bazilikát adta át, bár azok egyike sem volt korábban egyházi tulajdon.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben