Heide Simonis szeretné, ha lennének katolikus lelkésznők

Létrehozás: 2010. április 29., 13:54 Legutolsó módosítás: 2010. április 29., 13:56

Hannover – Az egykori schleswig-holsteini miniszterelnök asszony, Heide Simonis azt szeretné, ha lennének katolikus lelkésznők is. Mások szerint az idő megérett erre. Egy fórumbeszélgetésen egyeztettek felekezetek és vallások képviselői a vallási női szerepekről. Forrás: epd.de

Heide Simonis szeretné, ha lennének katolikus lelkésznők

Német evangélikus lelkésznő – már nem megy csodaszámba

„A lelki hivatalok – a Német Evangélikus Egyházi Napok rendezvénysorozat főtitkárnője, Ellen Ueberschär szerint – jók a nők számára. A protestáns gyülekezetekben a női lelkészeket elfogadják” – mondta Ueberschär a Tacheles című tévétalkshowban, amelyet a hannoveri Marktkirche templomában rendeztek „Az Úr nevében való diszkriminálás?” témájáról. Sok katolikus is szeretné már egyébként, ha lennének női lelkészek.

„Vannak a lelkészi szerepkörben tipikus női szerepek is, mint az oltárnál az edényekkel való pakolászás és bizonyos ruhadarabok hordása – mondta a teológus asszony. – Már az antik korban tevékenyek voltak a nők a keresztény gyülekezetekben és az Újszövetségből jó okunk van arra, hogy nőket lelkészekké avassunk. Jézus nőkkel és férfiakkal egyaránt körülvette magát. Remélem, hogy a katolikus egyház a jövőben több nőt fog vezető pozícióba helyezni.”

A korábbi schleswig-holsteini miniszterelnök asszony, Heide Simonis (SPD) arra kérte a katolikus egyházat, hogy lépjen egy lépéssel előrébb és nyissa meg a papi hivatalt nők számára is. Az eddigi pozíciók és vélemények már nem időszerűek.

A katolikus szociológus és publicista, Gabriele Kuby ezzel szemben azt mondta, hogy az eddigi gyakorlat megállja a helyét és nem kell rajta változtatni. A katolikus egyház Jézustól és az apostoloktól fogva úgy határozta meg, hogy csak férfiak töltsenek be vezető pozíciót és ez ne legyen ezután sem másképp.

„A nőknek sok lehetőségük van arra, hogy a katolikus egyházban tevékenykedjenek” – hangsúlyozta Kuby, aki szerint semmiféle diszkrimináció nem történik: „Nincsen még egy vallásalapító, aki annyi sok figyelmet fordított volna a nőkre, mint maga Jézus Krisztus.”

A valláskritikus Giordano-Bruno-Alapítvány szóvivője, Michael Schmidt-Salomon a fórumbeszélgetésen elmondta, hogy a Bibliából korábban vett konzervatív nézeteket számos szociális mozgalom győzte le. Annakidején a női mozgalmak nem voltak vallásos mozgalmak, ezért aztán nem szabad a Bibliát sem úgy hajlíthatni, ahogyan azt az ember szeretné a maga számára formálni.

A muszlim szerzőnő, Lamya Kaddor arról számolt be, hogy az iszlámon belül is vannak már imámok, akik nők. De ők csak a nők lelkigondozásáért felelősek és nem vezetnek teljes gyülekezetet. Kaddor hangsúlyozta azt is, hogy nem ért egyet a nők fejkendőviselésének kényszerével.

„Ha egy vallást már nem lehet szabadon megélni, akkor az elveszíti az értékét.” – mondta a „Muszlim – nő – német” című könyv szerzője.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben