Haiti: A pizzás már több ezer embernek segített – Ingyen ételt oszt az éhezőknek

— Felvéve: , , , , ,
Létrehozás: 2010. február 02., 10:49 Legutolsó módosítás: 2010. február 02., 10:53

Port-Au-Prince – Több tucatnyi fegyveres katona tartja sakkban az embertömeget. Golyóálló mellény, napszemüveg és szájmaszk van rajtuk. A légkör feszült, bármelyik pillanatban zavargás törhet ki. A világ élelmezési programjának keretében ételt osztanak a Haiti földrengés áldozatainak. De hogy ez egészen másképpen is lehetséges, azt bizonyította be Gilbert Bailly pizzáriatulajdonos, aki már több mint két hete Port-Au-Prince-ben ingyen vacsorát oszt több mint 1500 embernek. Nála még sosem volt rendbontás. Forrás: dpa, evangelisch.de

„Ez emberi méltóság kérdése: az emberekkel nem szabad éreztetni azt, hogy koldusok és könyöradományokra szorulnak. Ha azonban rendőrök és katonák osztják az ételt, akkor automatikusan idegesek lesznek és nem csoda, ha az emberek agresszíven reagálnak” – mondja a 42 éves férfi, aki máig nem hiszi el, hogy ő és családja épen megúszták a természeti katasztrófát. Három pizzáriája van, ahol összesen 150 alkalmazott dolgozik. Közülük „csupán” egy ember halt meg a földrengéskor.

„Amikor rájöttem arra, mekkora katasztrófa történt, világossá vált, hogy valamit tennem kell. Ekkor kezdtünk pizzákat sütni és szétosztani, ingyen.”

A pizzéria dolgozói színes karszalagokat adtak a földrengés áldozatainak, akik ezeket felmutatva kapnak ételt a város különböző pontjain felállított sátrakban.

„Eredetileg a karneválkor szerettük volna a szalagokat a bejáratnál árulni, belépő gyanánt. A farsang azonban idén elmarad” – magyarázza a pizzéria tulajdonos, aki amikor elfogytak a pizzákhoz való alapanyagok, különböző szállodákból kapott élelmiszereket, hogy tovább tudják az ételeket készíteni. Még a Dominikai Köztársaságból is kapott teherautókkal árut, sőt van már egy facebookos segítő csapata is, akik PayPal-számlát nyitottak az adományoknak.

Kora délután aztán széles sorok kezdenek kígyózni a Muncheez pizzéria előtt. Katonákat nem látni. A felnőttek és a gyerekek külön sorokba állnak. Türelmesen várnak és örülnek, hogy nemsokára meleg ételt kapnak.

Az ENSZ rizs-osztása város másik végében kudarcba fulladt, mert a külföldi katonák és a haiti lakosok nem értették meg egymást. A kommunikáció nem egyszerű.

„Mit akarnak?” – kérdezte az egyik amerikai katona az egyik újságírót. „Enni” – hangzott a válasz. „Yeah” – mondta erre a katona, majd megrándította a vállát. Erre a válasz a tömeg hangos protestálása volt.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben