Finnország: ortodox lelkész is EU-képviselő

Létrehozás: 2009. június 12., 09:32 Legutolsó módosítás: 2009. június 12., 10:21

Helsinki 0 Az 50 éves Mitro Repo atya az ellenzéki szociáldemokraták színeiben indult, és 71 500 szavazatot szerzett, amivel a legfőbb ellenzéki párt két képviselőjének egyike lesz az új Európai Parlamentben. A finnek által Mitro atyaként emlegetett pap rendszeresen szerepel az írott és az elektronikus sajtóban, népszerűségét jó humorának is köszönheti. Forrás: szimandron.hu

Egyháza május végén függesztette fel a Mitro atyát, és megtiltotta neki, hogy a kampány alatt, illetve esetleges képviselősége idején egyházi szertartásokat vezessen, reverendáját hordja, keresztet vagy más papi jelképet viseljen, mert az ortodox hagyományok tiltják a papoknak a politikai tevékenységet. A Finn Ortodox Egyháznak (http://www.ort.fi/en/index.php) 60 500 tagja van, míg az evangélikus egyház 4,3 millió hívőt számlál.

„Őszintén szólva részben meglepett ez a népszerűség. Egy emberségesebb Európáért fogok küzdeni. Évek óta az aktív élet problémáiról beszélek Finnországban, és ugyanezt teszem majd Európában is” – ígérte Mitro atya vasárnap a finn közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában.

Finnországnak 13 képviselője lesz az új EP-ben. A választási részvétel 40,3 százalék volt, valamivel magasabb a 2004-es 39,43 százaléknál. A győztesek egyben a vesztesek is, mert mostani eredményük jóval gyengébb az öt évvel ezelőttinél, és éppen az ő rovásukra törtek előre az euroszkeptikus nacionalisták. A győzelmet a mérsékelt konzervatív Nemzeti Koalíciós Párt (KOK) szerezte meg 23,2 százalékkal, így három mandátumhoz jutott. Matti Vanhanen kormányfő pártja, a Centrumpárt (KESK) a második helyen végzett 19 százalékkal, s szintén három képviselője lesz az EP-ben. A legnagyobb ellenzéki párt, a Szociáldemokrata Párt (SDP) a szavazatok 17,5 százalékával a harmadik helyen végzett a pártok versenyében. Mindhárom párt egy-egy mandátumot vesztett 2004-hez képest. A valódi győzelmet a Zöld Liga (12,4 százalék – 2 mandátum), valamint az Igazi Finnek nevű euroszkeptikus és bevándorlás-ellenes párt és a kereszténydemokrata párt szövetsége (14 százalék – 2 mandátum) szerezte meg. Az Igazi Finnek a voksok 9,8, a kereszténydemokraták pedig 4,2 százalékát söpörték be, miközben az Igazi Finnekre öt évvel ezelőtt még csak a voksok 0,5 százaléka jutott. A svédnyelvű kisebbséget képviselő liberális Svéd Néppárt 6,1 százalékos támogatottsággal egy képviselőt delegálhat az EP-be.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben