Félő, hogy megszakad a zsidó-katolikus megbékélési folyamat

Létrehozás: 2009. január 27., 09:49 Legutolsó módosítás: 2009. január 27., 09:51

Róma - Richard Williamsonnak, a római katolikus egyházból két évtizede kiközösített, majd a közelmúltban az egyház kebelébe visszafogadott brit születésű tradicionalista püspöknek a holokausztot tagadó kijelentései ellenkeznek az egyház tanításaival - írta hétfői számában a L,Osservatore Romano, a Vatikán hivatalos lapja. Forrás: MTI

Félő, hogy megszakad a zsidó-katolikus megbékélési folyamat

Vatikán

Williamson és három püspöktársának kiközösítését XVI. Benedek pápa január 21-én hatályon kívül helyezte. A kiközösítéseket még a jelenlegi pápa elődje, II. János Pál rendelte el. A négy főpapot az 1991-ben elhunyt Marcel Lefebvre érsek 1988-ban, a Szentszék határozott tilalma ellenére szentelte fel püspökké.

A tradicionalista papok, akik csatlakoztak a Lefebvre által alapított X. Szent Pius Testvériséghez, azért fordultak szembe a Szentszékkel, mert nem értettek egyet a II. vatikáni zsinat (1962-65) reformtörekvéseivel, köztük a hívők nyelvén (nem latinul) történő misézéssel.

Williamson emellett azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy nyíltan hangoztatta holokauszttagadó nézeteit. Legutóbb a svéd televízióban fejtette ki azt a meggyőződését, miszerint a "történelmi bizonyítékok erősen ellentmondanak annak, hogy szándékosan hatmillió zsidót öltek meg gázkamrákban Adolf Hitler előre megfontolt politikája nyomán".

Ő azokkal ért egyet - tette hozzá -, akik szerint legfeljebb 200 ezer-300 ezer zsidó pusztult el a náci koncentrációs táborokban, de "egyikük sem gázkamrában". A Vatikán eddig nem kommentálta Williamson megnyilatkozásait.

A L,Osservatore Romano hétfői számában azonban leszögezte: a kiközösítés megsemmisítése még nem jelenti azt, hogy a brit püspök feloldozást nyert antiszemita megnyilvánulásai alól. Az írás emlékeztetett arra, hogy az egyház 1965-ben a II. vatikáni zsinat záróévében hivatalosan is kinyilatkoztatta, hogy a Szentszék alapvető fordulatot vett a judaizmus kezelésének terén. Így Williamson püspök megnyilatkozásai rendkívül súlyosak, végtelenül sajnálatosak és elfogadhatatlanok - írta a Vatikán lapja.

"A tradicionalistákkal való megbékéléshez vezető út még nem jutott el a lefebvrista szakadás fájdalmas történetének lezárásához" - fűzte hozzá a L,Osservatore Romano.

Dieter Graumann, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnökhelyettese hétfőn kijelentette: a holokausztot tagadó püspök kiközösítésének pápai hatálytalanítása sokkszerűen érte a zsidóságot, és különösen fájdalmas az, hogy ezt egy német származású egyházfő tette meg. Graumann szerint félő, hogy ez a provokáció odavezethet: a zsidók és a katolikusok kapcsolatai elhidegülhetnek. Az elmúlt ötven év megbékélési folyamata megszakadhat, sőt akár elvetélhet - fűzte hozzá.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben