Felháborodás a vallásellenes törvény miatt: Betiltanák a fejkendő viselését a franciák

Létrehozás: 2009. július 27., 09:13 Legutolsó módosítás: 2009. július 27., 09:17

Párizs – Míg a francia lakosság nagyobbik része a köztársaság alapértékeit védő törekvésnek tartja az iszlám fejkendő hordásának tilalmát, a muszlim közösségek úgy érzik, a törvénytervezet az egész kisebbséget igazságtalanul megbélyegzi. Az Al-Kaida egyik sejtjének vezetője az összes franciaországi muzulmánnak üzente, szálljanak bátran szembe az őket elnyomókkal. Párizs lesz a terroristák új célpontja? Forrás: kitekinto.hu

Felháborodás a vallásellenes törvény miatt: Betiltanák a fejkendő viselését a franciák

Afganisztáni burka – az egyik legszigorúbb iszlám viselet

Liberális demokráciákban szokatlanul, törvény útján tiltaná be Franciaországban a muszlim nők fejkendőviselését Nicolas Sarkozy. A fátyol egyébként Barack Obama júniusi franciaországi látogatása után került a francia államfő „napirendjére”. A normandiai sajtótájékoztatón Obama elmondta, nem zavarja a muszlim nők tradícionális öltözete, ha azt saját akaratukból veszik fel.

Sarkozy tervét az emlékezetes június 22-i, a parlament előtt elmondott beszédében hozta nyilvánosságra. A képviselőknek Sarkozy kifejtette, a fátyol nem az iszlám vallás, hanem „a szolgaság és az alávetettség szimbóluma”. Ezzel annak az államfő annak a feltételezésnek adott hangot, miszerint a muszlim nők egy részét rákényszerítik a kendő viseletére.

A tervezet jelentősen módosítaná a hatályos törvényt, melynek értelmében eddig az iskolákban és a közintézmények dolgozóinak tiltották meg a „feltűnő vallási jelképek” hordását (ide tartozik egyebek közt a fejkendő, de a nagyobb méretű keresztek is).

A 2004-ben életbelépett iskolai szabályozást egyik legnagyobb ellenzője egyébként maga Nicolas Sarkozy volt. 2007-ra azonban jelentősen megváltozott az álláspontja, amikor az elnökválasztási kampányában ígéretet tett, hogy megakadályozza Törökország EU-csatlakozását, de kritikusai szerint a radikális szavazók megnyerését célzó bevándorlásügyi minisztérium felállítása is az államfő iszlamofóbiájának újabb bizonyítéka.

A Sarkozy-beszéd után egy héttel André Gerin kommunista parlamenti képviselő gyakorlatilag megismételte az államfő szavait, amikor kifejtette, a teljes testet borító fátyol „egy börtön, a nők lealacsonyításának szimbóluma”.  A honatya ezért egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazta az ügyben, amely kérése meghallgatásra talált. Az ad-hoc bizottság – melyet Gerin elnököl – feladata a fátyol viselete és a franciaországi iszlám radikalizmus erősödése közti kapcsolat vizsgálata.

Megosztott franciák, nemzetközi kritika

Iszlám vallási szervezetek tiltakoznak a tervezet ellen, szerintük ugyanis a rendelkezés igazságtalanul megbélyegezné a kisebbséget. Azt is kiemelték, hogy az új törvény megbélyegezné az összes muzulmánt, holott a fundamentalisták száma elenyésző Franciaországban.

Az „őslakos" franciák túlnyomó része viszont úgy véli, a javaslat a köztársaság alapértékének számító szekularizáció védelmét biztosítja. A bizottság két, a témában jártas szakembert is meghallgatott, akik egybehangzóan azt állították, hogy a fundamentalista iszlámot megtestesítő fátyol a modern francia szellemiséggel összeegyeztethetetlen.

A Human Rights Watch szerint egy ilyen tilalom bevezetése kontraproduktív lenne, a terroristák potenciális célpontjává tenné az országot. Ezt alátámasztja az Al-Kaida egyik vezetőjének üzenete is, aki felhívta az összes Franciaországban élő muzulmánt, hogy az őket érő agresszióra még nagyobb agresszióval válaszoljanak.

A törvényjavaslat egyes elemzők szerint a konzervatív párt (UMP) érdekeit szolgálja, ugyanis ha a törvény a jövő márciusi regionális választások előtt életbe lép, akkor a radikális választók jó része az UMP-t támogatná a legnagyobb ellenzéki Szocialista Párttal (PS) szemben.

Muszlim fejkendők

A francia és a nemzetközi sajtó a nők által viselt fejkendőket egységesen burka néven emlegeti. A burka tradícionális iszlám öltözet, amelyet a elsősorban afgán és pakisztáni nők hordanak, amikor kimennek az utcára. Az egész testet eltakarja (Kép).

A hidzsáb a legelterjedtebb kendőviselet az iszlám világban, amely a fejet és vállat takarja. A nikáb csak a szemet hagyja szabadon, leginkább a Perzsa-öböl térségében élő nők hordják. A csadort viselő nők arca látható marad, az egész testet takarja, és nincs kialakítva ujjrész. Elsősorban iráni nők hordják.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben