Felháborítónak tarja Fazekas László, református püspök, hogy Sólyom Lászlót kitiltották Szlovákiából

Létrehozás: 2009. augusztus 24., 12:46 Legutolsó módosítás: 2009. augusztus 24., 12:49

Pozsony – Fazekas László, felvidéki püspök elmondta: ezek a lépések teljesen ellentétesek a keresztyén szellemmel, de emellett az Európai Unió elveivel is összeegyeztethetetlenek, és ezekből adódóan a békés együttélésnek is gátjai lehetnek. Forrás: reformatus.hu

Nagy felháborodással vettük tudomásul a tényeket mondta a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke, majd hozzátette nagyon sajnálatos, hogy 2009-ben ilyen dolgokat kell átélnünk.

A püspök a múlt hét pénteki ünnepségre így emlékszik vissza: a tömeg azt skandálta, hogy „Sólyom László jöjjön be, jöjjön be”. Nagyon örülök annak, hogy bár voltak provokatív megszólalások is, a tömeg egy emberként fegyelmezetten viselkedett és nem támasztotta alá azt a tényt, amit a szlovák politika képvisel, hogy a problémákat mindig a magyarok okozzák.

A lényeget eltakarják ebben az ügyben csakúgy, mint a nyelvtörvény kapcsán, fogalmazott a püspök. Fazekas László szerint ez egy egységesen kidolgozott koncepció, Szlovákiát nemzetállammá szeretnék tenni. „Minél jobban zsugorítanák azokat a réteget és közösségeket, amelyek magyarként próbálják megélni életüket. Ez nem egy levél meg nem érkezéséről szól, hanem arról, a szlovák fél bizonyítsa, hogy ott jól folynak a dolgok, és a magyarok ellenállóak.”

A tiltakozásunknak hangot kell adni, ez lesz szeptember 1-jén is Dunaszerdahelyen, ahol közösen a magyar szervezetek a nyelvtörvény ellen szólalnak fel – mondta Fazekas László.

„Sok emberben él félelem amiatt, hogy mi lesz akkor, ha életbe lép a nyelvtörvény. Fel kell szólalni a megkülönböztetés ellen, ezért a tiltakozáson az egyházunk is képviselteti magát. Ezek a történések nem illenek az Európai Uniós elvekhez. Az egyetlen dolog amit tehetünk reformátusként, hogy felhívjuk az emberek figyelmét arra, hogy mindent igyekezzenek szeretetben végigélni és megvalósítani, hogy ne érhessen vád bennünket. Ez a keresztyén út. Ha arra tekintünk, hogy a szlovák lakosság több mint 80 százalékban keresztyénnek vallja magát, akkor ott a nagy kérdőjel, hogy valóban keresztyénnek mondható ez az ország, ha ilyen dolgok bekövetkezhetnek…”

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben