Dana L. Robert: A kereszténység multikulturális vallássá lett az egész világon

Létrehozás: 2010. június 04., 12:37 Legutolsó módosítás: 2010. június 04., 12:39

Edinburgh – „Az itt összegyülekezett emberek életében a kereszténység kétezer éves történelmének legnagyobb változásait élte át” – mondta Dana L. Robert, a bosteni világkereszténység és missziótörténet professzora az Edinburgh 2010 Konferencia megnyitóján. „A kereszténység multikulturális vallássá lett, amelynek hívei minden lakott kontinensen megtalálhatóak.” Forrás: edinburgh2010.org, evangelikus.hu

A változásokat, amelyek az 1910-es Edinburgh-i Világmissziói Konferencia óta történtek, Dana Robert előadásában három lépésben írta le.

Már az 1910-es világmissziói konferencián megvolt az a reménység, hogy a kereszténység világméretű közösséggé növi ki magát, ugyan az is tény, hogy a protestáns missziói közösségek mintegy 1200 képviselője volt jelen az akkori konferencián és ezeknek többsége európai és észak-amerikai férfi volt, akiknek a misszióhoz való viszonya a kolonializmussal függött össze.

50 évvel később, 1963-ban, két világháború és az afrikai valamit ázsiai függetlenedő nemzetek hajnalán a Mexikó-városban megrendezett Világmissziói Konfernecia áttörést jelentett – így Robert. A misszió jelentősége multikulturális, sokféle irányból jövő és oda tartó hat kontinensnyi tanuságtevéssé változott.

„Az egész egyház közös bizonyságtevése viheti el csak az egész világ felé az evangéliumot.”

Dana Robert számára a harmadik lépést az 1989-ben történt változások jelentették. A Berlini Fal leomlása után az egyik kommunista vezető ezt mondta: „Mindenre fel voltunk készülve, csak gyertyákra és imádságra nem.” A misszió és az egység számára egészen új lehetőségek adódtak.

„Hogyan kellene a misszió és az egység közötti viszonyt generációnkban megélni?” – tette fel végül a kérdést Robert a mintegy 60 országból érkezett 300 delegált előtt.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben