Botrány a repülőtéren: fölismerték a holokauszttagadó püspököt

Létrehozás: 2009. február 26., 14:49 Legutolsó módosítás: 2009. február 26., 14:51

Buenos Aires - Kisebb atrocitások közepette hagyta el Richard Williamson, angol holokauszttagadó katolikus püspök Argentínát: utazásával megelőzte, hogy az argentin kormány eleget tegyen ígéretének és kitoloncolja a Latin-amerikai országból. Forrás: Heti Válasz

Botrány a repülőtéren: fölismerték a holokauszttagadó püspököt

Távozás közben

Richard Williamson, angol konzervatív püspök február 24-én csendben, minden nagyobb feltűnés nélkül kívánta elhagyni Argentínát. Nem sikerült. Amikor kísérőivel megjelent Buenos Aires Ezeiza nevű nemzetközi repterén, az egyik televízió-csatorna riportere megrohanta és agresszíven nyilatkozatra akarta bírni a távozó, 58 éves püspököt. Némi lökdösődést követően Williamson kísérői tartották vissza a riportert a katolikus elöljáró további zaklatásától. A rövid intermezzo után a püspök a British Airways járatával Londonba távozott.

A katolikus püspöknek - aki a konzervatív Szent X. Piusz Testvériség dél-amerikai vezetője volt ez idáig - januárban a svéd televíziónak adott, nagy visszhangot kiváltó nyilatkozatát követően kellett elhagynia az országot. A múlt év novemberében felvett interjúban kétségbe vonta a holokauszt-áldozatok 6 milliós számát, véleménye szerint a Hitler vezette náci rezsim 200-300 ezer zsidót ölhetett meg koncentrációs táborokban.

A püspök másik nagy visszhangot keltő kijelentése, hogy szerinte a gázkamrák nem léteztek a táborokban, mert az akkor még technikailag nem volt kivitelezhető. "Azt hiszem, nem voltak gázkamrák. A koncentrációs táborokban mintegy 200-300 ezer zsidó pusztult el, de egy sem gázkamrákban" - mondta.

Az interjút követően az egész világ felhördült kijelentésén, még XVI. Benedek pápát is kemény kritikák érték, felszólítva őt, hogy azonnal határolódjon el Williamson püspöktől - akit éppen év elején fogadott vissza a katolikus egyházba a pápa 20 év után. Williamson ugyanis egyike annak a négy tradicionalista püspöknek, akiket a francia Marcel Lefevbre érsek, a Szent X. Piusz Testvériség alapítója 1988-ban a Vatikán tiltása ellenére szentelt fel.

A botrány kitörése után Williamsont azonnal eltávolították a Szent X. Piusz Testvériség argentin fővárostól néhány kilométernyire lévő, La Reja-i szeminárium rektori tisztségéből. Majd múlt héten Kristina Kirchner, argentin elnök-asszony kormánya ultimátumot adott az angol püspöknek: vagy 10 napon belül önként elhagyja az országot, vagy azonnali kitoloncolására kerül sor. Az indoklás egyébként az volt, hogy 2003-ban történt érkezésekor benyújtott papírjaival gondok adódtak. A kormány nevében a külügyminiszter kijelentette, hogy a püspök holokauszt tagadó nézetei az egész argentin nép, a zsidó közösség és az egész világ elleni támadásnak tekinthető. Argentínában él a világ hatodik legnagyobb számú zsidó közössége, mintegy 200 000 főre tehető a számuk, és Buenos Aires tekinthető a zsidóság második világ-fővárosának New York után.

Williamson Argentínát elhagyva szülőföldjére, Angliába utazott, ott várja meg, hogy miként döntenek további sorsa felől a Szent X. Piusz Testvériség svájci székhelyű elöljárói. Egy bizonyos, a püspöknek Németországot messze el kell kerülnie.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben