Az Interneten láthatóak Európa legrégibb nyomtatott könyvei

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2009. június 11., 09:44 Legutolsó módosítás: 2009. június 11., 09:46

Cambridge – A Cambridge-i Egyetem legújabb katalógusában a legrégibb nyomtatott könyvek között tallózhatunk: egy most indult, és öt éven át tartó digitalizálás után Gutenberg Bibliája mellett akár Homérosz munkáinak első nyomtatott kiadását is átlapozhatjuk majd. Forrás: mult-kor.hu

Az online kollekció igencsak bőséges lesz: a katalógusban Gutenberg Bibliájának egy 1455-ös példánya is szerepel, illetve Homérosz műveinek első, 1488-ban nyomtatott kiadásába is belepillanthatunk. A publikus felület azonban egyelőre csak ízelítőt nyújt az egyetem 1501 előtti, 4650 kötetes bibliotékájából.

Az 1501 előtt nyomtatott könyveket egyébként incunabulának (incunabulum = bölcső) is nevezik, ugyanis azok sínbe foglalt mozgatható betűkkel készültek. Jelen gyűjtemény részét képezik William Caxtonnak, az 1476-ban Westmisnterben első angliai nyomdát felállító polihisztor munkái is. Ezeket azonban hamarosan egytől egyig digitalizálják: az Andrew W. Mellon Alapítvány 300 ezer fonttal (100 millió forinttal) támogatta a munkálatokat.

A Londoni Egyetem medievisztikusa, Miri Rubin szerint a digitalizálás és online közzététel új kihívásokat és lehetőségeket jelent a tudósok számára. A legkorábbi könyvek ugyanis átmenetet jelentenek a középkori mesteremberek tudása és a humanista megközelítés között. "A korai könyvekben egyaránt találunk vallást és politikát, kötészetet és tudományt. A projekt ezekbe nyújt majd végre mindenki számára bepillantást" - állítja.

A munkálatok a tervek szerint öt évig tartanak majd.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben