Az abortuszkérdés döntheti el a választást Brazíliában

Létrehozás: 2010. október 19., 10:20 Legutolsó módosítás: 2010. október 19., 10:21

Két héttel a brazíliai elnökválasztás második fordulója előtt televíziós vitán ütköztette nézeteit az első forduló két legesélyesebb jelöltje. A kampányra korábban jellemző heves vádaskodások helyett a mostani vitában a jelöltek főleg a privatizáció és az infrastruktúra fejlesztésének kérdéseit vitatták meg. Dilma Rousseffet, aki az előző kormány kabinetfőnökeként dolgozott, a jelenlegi elnök is támogatta kampánya során. Forrás: atv.hu

„Azt a kormányt képviselem, ami egy tervet képvisel. Az én tervem, hogy átalakítom Brazíliát. Ez a folyamat már a 2002-es választások után megindult, mikor Lula Da Silvát elnökké választották. Azóta az ország megváltozott, növekszik a gazdaság és a jövedelmek” – mondta a legesélyesebbnek tartott munkáspárti elnökjelölt, Dilma Rousseff.

Jose Serra ellenzéki jelölt, aki korábban Sao Paolo állam kormányzója volt, felmérések szerint ugyan csökkentette hátrányát az első forduló óta, ám a legtöbb választókörzetben még mindig csak második helyen áll.

„A célom az, hogy etikai tartalommal töltsem meg az elnöki jogkört. Olyan tartalommal, ami tiszteli az olyan értékeket, mint igazságosság, szolidaritás, demokrácia és szabadság” – mondta az ellenzéki elnökjelölt, Jose Serra.

Az első fordulóban meglepően jól szerepelt a zöld párti jelölt, aki a szavazatok 19 százalékát szerezte meg. Marina Silva megígérte, hogy pártja semleges marad a választásokig. A korábbi környezetvédelmi miniszter pártjának szavazói így várhatóan a mérleg nyelve lehetnek a közelgő második fordulóban.

Az október 31-re kiírt második fordulón Dilma Roussef esélyeit ronthatja az is, hogy korábban többször érvelt a művi terhesség-megszakítás büntethetetlensége mellett. Bár a kampány utolsó időszakában a politikus kerülte a témát, a dél-amerikai országban az abortusz kérdése elemzők szerint is komolyan befolyásolja a szavazás kimenetelét. Az első fordulóban ez is hozzájátszott ahhoz, hogy a munkáspárti jelölt nem szerzett abszolút többséget. A nagyszámú evangéliumi keresztények ugyanis emiatt pártoltak át Marina Silva táborához.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben