A pápa misét tartott Lisszabonban

Létrehozás: 2010. május 12., 14:45 Legutolsó módosítás: 2010. május 12., 14:45

Lisszabon – A Szentatya kedden este fél 6 körül elhagyta a lisszaboni nunciatúrát és a pápamobillal elindult a Terreiro do Paço térre a városon keresztül. A szervezők szerint mintegy háromszázezer ember vett részt a pápai szentmisén. Forrás: Magyar Kurír

A szentmise előtt a város főpolgármestere, António Costa köszöntötte a Szentatyát és jelképesen átadta neki a város kulcsait. A pápa más ajándékokat is kapott, a három lisszaboni futballklubtól (Belenense, Benfica és Sporting) például többek között egy Bento 16 (XVI. Benedek) feliratú mezt a játékosok aláírásával. Érdekes színfoltja volt a délutánnak a portugál fővárosban, amikor az Eu Acredito (Én hiszek) nevű szervezet képviseletében kilencezer fiatal vonult végig az utcákon a szentmise helyszínére.

A portugál és latin nyelven bemutatott szentmisében négyszáz pap koncelebrált a pápával, ötven diakónus, száz szeminarista és négyszáz akolitus jelenlétében. Az áldozáshoz mintegy negyvenezer szentostyára volt szükség, az áldoztatók a portugál hadsereg háromszáz kadétjának segítségével végezték feladatukat. Benedek pápa személyesen 30 embert áldoztatott meg.

A szentmisén háromszáz fős kórus végzett zenei szolgálatot, éneküket száz fős zenekar kísérte. Amikor a pápa megjelent, Jézus Péterhez intézett szavait énekelték: „Te Péter vagy, és én erre a kősziklára fogom építeni egyházamat." A pápa ezután körmenetben vonult az oltárhoz a ministránsokkal. A szentmise elején José da Cruz Policarpo bíboros, lisszaboni pátriárka köszöntötte a Szentatyát és átadta neki a város fővédőszentjének, Páli Szent Vincének egy ereklyéjét apostoli látogatásának emlékére. Benedek pápa egy kelyhet adott át a lisszaboni pátriárkának.

A pátriárka úgy fogalmazott: „a keresztény többség nem veszi el a helyet senki elől", s hangsúlyozta, hogy a város különösen is befogadó a nem keresztény bevándorlókkal szemben. „Mi is szeretettel fogadjuk őket, megtanuljuk tisztelni hitüket, párbeszédben élünk és felfedezzük közös értékeinket." José Policarpo kiemelte: Benedek pápa jelenléte „különleges kegyelem", és köszönetet mondott azért, hogy szavai segítenek „megnyitni az értelmet és a szívet a misztérium mélysége és szépsége előtt". „Mindannyiunknak, de különösen fiataljainknak szüksége van a hit élő tanúira" – tette hozzá a pápára utalva, szavait nagy taps fogadta.

Benedek pápa szentbeszédében a nagy földrajzi felfedezések korát többször idézve arra utalt, milyen „dicsőséges helyet vívott ki magának Portugália a nemzetek között". „A világnak mind öt földrészén vannak helyi egyházak, amelyek a portugál missziónak köszönhetően léteznek" – fogalmazott a pápa. Beszédét gyakran taps szakította meg, különösen a portugál szentek említésekor (Szent Vince, Szent Antal, Brito Szent János és Szent Nuno).

Beszédében a pápa kitért arra is, hogy az egyháznak vannak „engedetlen, sőt ellenszegülő gyermekei", azonban az egyház a szentekben ismeri fel legjellemzőbb vonásait, bennük tapasztalja meg az igazi örömöt. Ezért helyes, ha az egyház pasztorális prioritásai között szerepel, hogy minden keresztény férfi és nő az evangéliumot sugározza a világban, a kultúrában, a gazdaságban és a politikában. Benedek pápa aggodalmát fejezte ki a hit visszaszorulása miatt: „Gyakran aggodalommal foglalkozunk a hit társadalmi, kulturális és politikai közvetkezményeivel és eleve adottnak vesszük, hogy a hit jelen van, ami egyre kevésbé reális." „Lehetséges, hogy túlságosan nagy bizalmat helyeztünk az egyház struktúrájába és programjaiba, a hatalom és a funkciók elosztásába, de mi történik majd, ha a só elveszti az ízét?" – tette fel a kérdést a pápa. Ennek megelőzéséhez arra van szükség, hogy megújult erővel hirdessük Krisztus halálát és feltámadását. Bátorításként hozzátette: „Krisztus feltámadása bizonyíték arra, hogy az Egyházat soha nem győzi le semmilyen ellenséges erő". „Hitünknek van alapja, de szükség van arra, hogy ez a hit mindannyiunkban élővé is váljon" – hangsúlyozta a pápa.

A Szentatya kiemelte ennek az országnak a jelentőségét Európában, s üzenete különösen is fontos egy olyan időszakban, amikor Portugália komoly pénzügyi és gazdasági válsággal küzd – olvasható a pápalátogatás hivatalos honlapján. „Az európai közösség építéséhez járuljatok hozzá kulturális és vallási önazonosságotokkal" – buzdította a híveket és elismerően szólt a portugálok párbeszédkészségéről más népekkel és kultúrákkal szemben.

Végül a pápa így bátorította a fiatalokat: „Krisztus mindig velünk van és mindig Egyházával tart, elkíséri és védelmezi, ahogy mondta – 'Veletek vagyok a világ végéig' (Mt 28,20). Soha ne kételkedjetek jelenlétében! Mindig keressétek az Úr Jézust, mélyítsétek el vele a barátságot, fogadjátok be őt a szentáldozásban. Tanuljatok meg figyelni az ő szavára és felismerni őt a szegényekben. Örömmel és lelkesedéssel éljétek az életet, s legyetek biztosak az ő jelenlétében, feltétel nélküli, nagylelkű barátságában, amely a kereszthalálig hűséges volt. Elsősorban kortársaitok előtt tegyetek tanúságot arról az örömről, amelyet erős, mégis gyengéd jelenléte ad. Mondjátok el nekik, milyen gyönyörű Jézus barátjának lenni és hogy megéri követni őt! Lelkesedésetekkel mutassátok meg, hogy a világ által felkínált életmódokkal szemben csak Jézus követésével találhatjuk meg az élet valódi értelmét."

A szentáldozást követő könyörgés után XVI. Benedek a Tejo túlsó partján található almadai Cristo Rei (Krisztus Király) szobor és szentély felé fordulva szólt néhány szót és felajánlott egy kazulát a szentély számára. A setúbali püspök és a szentély rektora szintén ajándékot adott át a pápának. A portugál püspökök annak idején azért imádkoztak, hogy Isten kímélje meg Portugáliát a II. világháborútól. Fogadalmuk teljesítésére emelték a 110 méter magas emlékművet, amelyet 1959 májusában avattak fel.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben