A lutheránusok elégedettek a stuttgarti Nagygyűlés eredményeivel

Létrehozás: 2010. július 29., 10:01 Legutolsó módosítás: 2010. július 29., 10:03

Stuttgart – A Lutheránus Világszövetség 11. Nagygyűlését pozitívan értékelte. Nem csak a keresztények gondjairól beszélgettek, hanem az egész világot vették nagyító alá – értékelte a történteket Mark S. Hanson püspök, az LVSZ búcsúzó elnöke kedden, a nyolcnapos konferencia zárásaként. Forrás: epd.de, evangelikus.hu

A Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma témát a delegáltak minden részletre kitérve megtárgyalták – hangsúlyozta Hanson a záró sajtótájékoztatón. „Nem csak a gyomrunkba jutó ételről esett szó, hanem a kapcsolatainkban uralkodó igazságosságról is.”

A Württembergi Evangélikus Tartományi Egyház püspöke, Frank Otfried July nagyszerű eseménynek nevezte a világkonferenciát, amelynek egyik csúcspontja volt az, hogy a lutheránus egyházak és a mennonita szabadegyházak tagjai kibékültek egymással. Mmint ismeretes, még a XVI. században maguk az első reformátorok is véresen üldözték a mennonitákat, akik az újrakeresztelést vallják, így ezt a történelmi örökséget csak most sikerült végleg letenni. A württembergi püspök szerint miután az evangélikus egyházak a II. Világháború után a Stuttgarti Bűnvallásban annakidején a náci korszakban elkövetett vétkeiket is ebben a városban vallották meg, így a megbékélést illetően akár már „stuttgarti szellemiségről” is lehetne beszélni.

A Lutheránus Világszövetség a 11. Nagygyűlés végén arra kérte 145 tagegyházát, hogy tegyenek meg mindent az éhezés ellen, valamit a klímavédelemért, és a nemi igazságosságért.

A Nagygyűlés éles kritikával illette azt, hogy a világban csekély az élelmezési igazságosság. Az élelmiszer 40 százalékát nem fogyasztjuk el, hanem eldobjuk. Az éhezők támogatását pedig össze kellene kapcsolni fejlesztési munkával és képzéssel is. Ezzel az embereket újra jogaikhoz juttathatnánk, hogy emberi méltóságuknak megfelelően élhessenek.

A nemek közötti megfelelő szereposztást az egyházakban csak a társadalmi nemi és szexuális igazságosság szorgalmazásával lehet elérni.

A 70 millió keresztényt tömörítő LVSZ a világ 79 országában képviselteti magát. Hogy mikor és hol lesz a következő Nagygyűlés, azt egyelőre még a régi főtitkár, Ishmael Noko sem tudta megmondani.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben