A liberálisok intelligensebbek egy brit tanulmány szerint – A vallás hogyan hat az intelligenciára?

Létrehozás: 2010. március 08., 12:30 Legutolsó módosítás: 2010. március 08., 12:31

London – Egy brit tanulmány megállapítása szerint a politikai beállítottság tükröződik az intelligenciahányadosban, legalábbis ami az átlagot illeti. A kutatók vizsgálták az interhit hatásait is. Forrás: MTI, Süddeutsche Zeitung

A hosszú távú, 15 ezer amerikait bevonó felmérés alapján a magukat „igen konzervatívnak" valló fiatalok átlagos IQ-ja 95 volt, öt ponttal elmaradva az átlagtól. Ezzel szemben azok a kortársaik, akik magukat „igen liberálisnak" vallották, átlagosan 106 pontot értek a teszten.

Satoshi Kanazawa, a London School of Economics pszichológusa szerint az eredmény logikus. Az ember intelligenciája segítségével képes eltérni azoktól a viselkedésmintáktól, amelyeket az evolúció során elsajátított – érvelt a kutató a Social Psychology Quarterly című szaklapban, amelynek cikkét a Süddetsche Zeitung internetes kiadása (www.sueddeutsche.de) ismertette. – A liberálisokat magasabb szellemi teljesítményük vezeti arra, hogy új megoldásokat keressenek a társas együttélésre: intelligenciájuk révén hajlamosabbak a velük nem rokon emberekre is áldozni, és inkább hajlandók magasabb adót fizetni az állam jólétéért. 

Kanazawa adatai egybevágnak egy másik hosszú távú brit tanulmánnyal. A mintegy 6000, 1970 áprilisában született alany közül a magasabb intelligenciahányadossal rendelkezők közül többen szavaztak a zöldekre vagy a liberálisokra, mint a konzervatívokra vagy a munkáspártra. A zöldekre szavazók IQ-ja átlagosan 108, a konzervatívoké 104, a munkáspártiaké 103 volt. Egy szélsőjobb párt hívei mind 100 alatti eredményeket értek el.

Csakis intelligenciával lehet hátat fordítani a hagyománynak – értékelte az eredményeket a London School of Economics pszichológusa. A kutató szerint ide tartozik az a történelmileg új felfogás is, amely szerint nem feltétlenül kell hinni istenben. A megkérdezett amerikaiak közül az „abszolút vallás nélküliek" átlagos intelligenciahányadosa 103, az „igen vallásosaké" pedig 97 volt.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

A mérce

Elküldte Angyal Gabriella idő 2010. március 09., 14:15
GONDOLKODJ VELEM!


 

  Amikor a hitetlen embereknek beszélek Istenről, Jézusról, a bibliai igazságokról, s magáról a Bibliáról, szinte mindegyik úgy nyilatkozik meg, hogy „Ugyan már, a Bibliát is csak emberek írták! ”

      Nos, ami a Biblia megírását illeti, abban valóban igazuk van, hogy a papírra vetését tényleg emberi kezek végezték. Viszont a fejekben a zavar akkor támad, amikor a Biblia ihletettségéről, gondolatainak megszületéséről, és az emberi fejekbe való átviteléről esik szó. Mivel a hitetlen ember a hitetlensége következményeként kénytelen Isten Szentlelke nélkül élni és gondolkozni, nem is értheti meg azonnal. Ám, amint hajlandóvá lesz a dolgok átgondolásának szellemi lustaságából kilépni és ha arra is mutat hajlandóságot, hogy a feltett kérdést végiggondolva keresse a választ, akkor nemcsak a választ találhatja meg, hanem az azon való gondolkodáson keresztül az Istenhez vezető utat is. És ezen az úton haladva, ráébredhet a Bibliának Isten általi ihletettségére és az Isten által kiválasztott emberek engedelmessége általi megírásának igaz voltára is. Az első írásom, a „Számoljunk vagy gondolkodjunk?” éppen ezt fejtegeti.

A mérce

Elküldte Angyal Gabriella idő 2010. március 09., 14:09
Ennél a kutatásnál például, mi a mérce? Mihez viszonyítunk? Amihez viszonyítunk, mivel indokoljuk ezt a viszonyítási alapot? Mivel egy "vallásos", azaz keresztyén embernek jó esetben, van biztos alapja, amire épít és azt logikusan, ésszerűen alá tudja támasztani, viszont a liberalizmus szellemiségének logikusan és ésszerűen hova vezet a vége? ha nincsenek korlátok mert úgy gondolom a liberalizmusnak az alapja a nagyfokú "szabadság" lenne, vajon nem a káoszhoz vezetne ez? Még akkor is, ha csupán emberi módon gondolkodunk. Hiszen minden embernek más és más a gondolkodása, más és más az értékrendje, mind erkölcsileg, mind az élet bármilyen területén. Vajon az emberiségnek sikerült kikutatnia önmagától már a boldog élethez vezető utat? Mivel, azt hiszem abban egyetértünk, hogy minden ember azt keresi.:)