A kubai egyház szerint szabadon engednek 52 politikai foglyot

Létrehozás: 2010. július 08., 10:54 Legutolsó módosítás: 2010. július 08., 10:55

Havanna – A kubai kormány közölte, hogy szabadon enged 52 politikai foglyot, közöttük azokat, akik egy 2003-as akció során kerültek rács mögé – tudatta szerdán az ország katolikus egyháza. Emberi jogi szervezetek korábban, a héten azt mondták, hogy az országban 167 politikai fogoly van bezárva. Forrás: MTI

Az 52 ellenzéki elengedését Raúl Castro elnök, Jaime Ortega bíboros, havannai érsek és Miguel Angel Moratinos spanyol külügyminiszter találkozóján jelentették be.

A bíborost arról is tájékoztatták, hogy öt foglyot órákon belül elbocsátanak, és családjukkal együtt távozhatnak Spanyolországba. A többiek ugyancsak elhagyhatják majd az országot.

Valamennyiüket 2003-ban fogták le, további 23 személlyel egyetemben – tudatta az egyház közleménye.

Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter helyi idő szerint hétfő éjszaka érkezett Kubába, hogy vendéglátóival a politikai foglyok kérdéséről, valamint az Európai Unió és Kuba elhidegült kapcsolatainak a felmelegítési lehetőségeiről tárgyaljon.

Az 52 ellenzéki elengedését Raúl Castro elnök, Jaime Ortega bíboros, havannai érsek és Moratinos találkozóján jelentették be.

A kubai hatóságok közölték azt is, hogy öt foglyot néhány órán belül szabadon engednek, a többiek pedig az elkövetkezendő három-négy hónapban nyerhetik vissza szabadságukat. A szabaduló foglyok családjukkal együtt elhagyhatják Kubát, és Spanyolországba utazhatnak.

Az 52 szabaduló rabot 2003-ban, az úgynevezett fekete tavasz idején tartóztatták le, és ítélték többéves szabadságvesztésre további 23 személlyel egyetemben. Ez utóbbiakat már korábban szabadon engedték.

Ha a most bejelentett szabadon engedések valóban megtörténnek, úgy a legnagyobb számban nyerik vissza szabadságukat kubai politikai elítéltek, azóta, hogy Raúl Castro 2008 februárjában átvette a szigetország irányítását nagybeteg bátyjától, Fideltől.

A kubai emberi jogi bizottság június 30-án 167 politikai foglyot tartott nyílván. A kubai vezetés úgy tekint az ellenzékiekre mint a rendszer megdöntésére törekvő Egyesült Államoknak és más országoknak dolgozó „zsoldosokra”.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben