A keresztyének a globális integráció új modelljeit keresik

Létrehozás: 2009. július 02., 12:30 Legutolsó módosítás: 2009. július 02., 12:31

Buenos Aires – „Az utolsó tizenöt évet a neoliberális irányelvek hegemóniájával jellemezhetjük, amely a szabad piacot és kereskedelmet állította középpontba. Az integráció ezen modellje maradandó nyomokat hagyott az emberek életminőségében. A gyenge még gyengébb lett, és a stabilitás megteremtése még nehezebb lett. Ezért az integrációra új modelleket keresünk, amely többet jelent, mint csupán a piacok integrálását. Erről akarunk nemzetközi szinten is beszélni. Az integrációs folyamat kulcsa az ember kell, hogy legyen. Az együttműködést és szolidaritást kell előtérbe helyeznünk” - mondta Nilton Giese, az Egyházak Latin-Amerikai Tanácsának főtitkára, aki e szavakkal mutatta be, hogy a globalizációt illetően az egyházaknak milyen kihívásokkal kell szembenéznie. Forrás: reformatus.hu

A 2009. május 25-29. között Buenos Airesben megtartott konferencián az Európai Egyházak Konferenciájának (CEC) és az Egyházak Latin-Amerikai Tanácsának (CLAI) küldöttei vettek részt. A fő cél az volt, hogy a globalizációval kapcsolatos különböző latin-amerikai és európai tapasztalatokat megosszák egymással, és közösen keressenek erre válaszokat. Ilyen formában a két regionális ökumenikus szervezet hosszú előkészítés után most találkozott először. „Mindamellett, hogy egy meghatározott, mindannyiunk számára fontos témán dolgozhatunk együtt, a CEC és a CLAI közötti együttműködés új irányának jele ez, amely pozitív hatással lehet a tágabb ökumenikus közösség globalizációval kapcsolatos eszmecseréjére.” - nyilatkozta Peter Pavlovic, a CEC Egyház és Társadalom Bizottságának tanulmányi titkára.

A dialógus savát-borsát a globalizációval kapcsolatos sajátos, és néha különböző latin-amerikai és európai tapasztalatok adták. A projekt egyik fontos célkitűzése a közös hitben gyökerező bizalom építése volt. „A globalizáció a szolidaritás és a kölcsönös odafigyelés új módjait igényli az egyházaktól.” - mondta Julip Murray püspök, a CLAI elnöke. „Szükségünk van arra, hogy úgy szolgáljunk tovább az egyházakban, hogy ez a szolgálat hitünkben egységre hívjon bennünket, miközben felismerjük a világ különböző részeiben szolgálatunk sajátosságait és ellentmondásait. A szolidaritás, odafigyelés és hit látható jegyeire van szükségünk.”

A találkozó megkülönböztetett figyelmet fordított a regionális integráció kérdésére, mind az európai integráció tapasztalatainak, mind a folyamatban lévő dél-amerikai integráció lépéseinek tárgyalásával. A CEC „Egyház és Társadalom” Bizottsága által létrehozott munkacsoportjának magyar tagja Dr. Kodácsy Tamás református lelkipásztor.

A CEC és CLAI „Egyház és Társadalom” Bizottságának következő találkozására ősszel kerül sor Európában.

Az Egyházak Latin-Amerikai Tanácsa (Consejo Latinoamericano de Iglesias, CLAI) egy latin-amerikai regionális ökumenikus szervezet, amely 20 országból mintegy 180 tagegyházat számlál. Küldetése, hogy segítse az egyházak munkáját a régió békéjének és egységének bizonyságául.

Az Európai Egyházak Konferenciája (Conference of European Churches, CEC) egy európai regionális
ökumenikus szervezet, amelynek mintegy 120 tagegyháza van anglikán, ortodox és protestáns tradíciókból. A CEC Egyház és Társadalom Bizottsága az egyházak közéletben való megjelenésével, valamint az egyházak és az európai politikai intézmények közötti párbeszéddel foglalkozik.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben